ימפומה 22.05.2024

הפוטנציאל הפרוגנוסטי והטיפולי של eIF3a בלימפומה DLBCL

במחקר חדש נבחן הערך הפרוגנוסטי והביולוגי של ביטוי החלבון eIF3a בחולים עם DLBCL וממאירויות נוספות. הנה התוצאות

לימפומה (צילום: אילוסטרציה)
לימפומה (צילום: אילוסטרציה)

שליש מהמטופלים שחלו בלימפומה מסוג Diffuse Large B-Cell Lymphomaי(DLBCL) חווים הישנות לאחר סיום הטיפול המקובל. פקטור החלה אאוקריוטי 3a (Eukaryotic initiation factor 3a - eIF3a) משחק תפקיד חשוב בשלבים הראשונים של שעתוק ובמחקרים רבים הודגם כי הוא קשור להתפתחות שאתות ולתגובה לטיפול.

מטרת מחקר זה היתה לבחון את התפקיד הביולוגי של eIF3a ולבחון את הפוטנציאל הפרוגנוסטי והטיפולי שלו עבור חולים עם DLBCL.

נתונים אודות רצפי RNA נאספו מתוך מאגר Gene Expression Omnibus (GEO) על מנת לבחון את רמת הביטוי והערך הפרוגנוסטי של eIF3a עבור חולים עם DLBCL. רמות הביטוי של חלבון eIF3a שוערו באמצעות תספיגי חלבון ואימונוהיסטוכימיה. לאחר מכן תאי DLBCL הודבקו עם וקטור ויראלי ריק או עם תוכן שנועד להפחית את הביטוי של eIF3a, על מנת לבחון את התפקיד הביולוגי של eIF3a.

לאחר מכן הדגימות חולקו לשתי קבוצות על בסיס רמת הביטוי של eIF3a וגנים המבוטאים במידה שונה (Differentially Expressed Genes - DEGs) זוהו.

העשרה תפקודית וניתוח מוטציות של DEG בוצעו על מנת לזהות תפקידים ביולוגיים של החלבון. יתרה מזאת, החוקרים ביצעו ניתוח רגישות כימי וניתוח לכלל סוגי הגידולים הסרטניים לצורך מחקר עמוק.

תוצאות המחקר הדגימו רמות ביטוי גבוהות יותר של eIF3a בקרב חולים עם DLBCL בהשוואה למקרי ביקורת בריאים, ורמת הביטוי של חלבון eIF3a אף נמצאה קשורה לפרוגנוזה ירודה. הביטוי של eIF3a נמצא גבוה יותר באופן מובהק בשורות תאי DLBCL בהשוואה לתאים מונונוקלריים בדם פריפרי (peripheral blood mononuclear cells - PBMCs) שנדגמו מנבדקים בריאים.

הפחתה בביטוי של eIF3a גרמה לעיכוב בשגשוג תאי DLBCL ובביטוי של חלבונים מעודדי שגשוג ואף לעלייה בקצב מוות תאי מתוכנן. מלבד זאת, 114 DEG זוהו ולהם קשר הדוק עם מחזור התא ועם הסביבה החיסונית של הגידול.

עוד נמצא כי מוטציות ב-eIF3a ו-DEG נמצאו קשורות לרגישות לטיפולים כימיים ולמסלולי איתות מרכזיים. ניתוח רוחבי של כלל סוגי הממאירויות הדגים קשר בין רמת הביטוי של eIF3a לבין פרוגנוזה ירודה במספר גידולים נוספים. ביטוי של eIF3a נמצא קשור לרגישות של DLBCL למספר טיפולים כימיים, ביניהם וינקריסטין ומעכבי Wee1.

מסקנת החוקרים היתה כי בחולים עם DLBCL ישנה רמת ביטוי מוגברת של eIF3a ולביטוי של חלבון זה יש ערך פרוגנוסטי שלילי. ייתכן ש-eIF3a מעודד היווצרות של DLBCL דרך ויסות שגשוג תאי ופגיעה במנגנונים של מוות תאי מתוכנן.

כמו כן, ביטוי של eIF3a נמצא קשור לפרופיל החיסוני של סביבת הגידול ולרגישות הגידול לטיפולים כימיים. ממצאים אלה מציעים כי eIF3a יכול לשמש כסמן ביולוגי ומוקד טיפולי עבור חולים עם DLBCL.

מקור:

Sun, H., Shang, J., Liu, X. et al. Eukaryotic initiation factor 3a promotes the development of diffuse large B-cell lymphoma through regulating cell proliferation. BMC Cancer 24, 432 (2024). https://doi.org/10.1186/s12885-024-12166-0

נושאים קשורים:  לימפומה מסוג diffuse large b-cell,  eIF3a,  ערך פרוגנוסטי,  רגישות לטיפול,  מוות תאי מתוכנן,  סמן ביולוגי
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו