גליובלסטומה 24.04.2024

אילו חולי גליובלסטומה יפיקו תועלת מכריתה רדיקלית?

במחקר זוהתה תת קבוצה של חולי GBM שעשויים להפיק תועלת מבוקרת מקומית מכריתה רדיקלית לשוליים מולקולריים בלתי ניתנים לזיהוי. הנה התוצאות

גליובלסטומה ב-MRI. צילום: שאטרסטוק

השרידות משתנה בחולים עם GBM מסוג IDH wildtype גם לאחר כריתה כירורגית של מחלה הניתנת לזיהוי רדיוגרפית, מה שמדגיש את המגבלות של הערכה רדיוגרפית של אנטומיית הגידול החדיר. רוב האירועים הפרוגרסיביים שלאחר הניתוח הם כשלים בטווח של 2 ס"מ משולי הכריתה, המניעים אסטרטגיות כריתה סופרה-מקסימליות לשיפור השליטה המקומית. עם זאת, לא ידוע אילו חולים מפיקים תועלת מכריתות קיצוניות כאלה.

לאחרונה, פורסמו בכתב העת Neuro-Oncology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך האם הטרוגניות השרידות של GBM בעקבות כריתה מלאה (gross total resection GTR) נמצאת בקורלציה עם עומס הגידול המיקרוסקופי a על ידי ניתוח תכולת תאי הגידול בשולי הניתוח עם שיטה מהירה מבוססת qPCR לזיהוי מוטציה של הפרומוטור TERT.

החוקרים פיתחו מודל חיזוי כדי לזהות אילו GBM מסוג wildtype IDH ניתנים לכריתת GTR.

תוצאות המחקר הדגימו שלמודל הניבוי ל-GTR בר-השגה, שפותח על פי נתונים רדיוגרפיים ומולקולריים רטרוספקטיביים של חולי GBM שעברו כריתה, היה שטח מתחת לעקומה (area under the curve AUC) של 0.83, רגישות של 62% וסגוליות של 90%.

ניתוח פרוספקטיבי של מודל זה ב-44 חולים מצא ש-89% מהחולים נחזו בצורה נכונה כדי להשיג RV<4.9cc. מתוך 44 חולים פוטנציאליים שעברו אנליזת qPCR מהירה של מוטציות הפרומוטור TERT בשולי הניתוח, לשבעה היתה מוטציית TERT בלתי ניתנת לזיהוי, מתוכם חמישה עברו גם כריתת GTR (RV<1cc). בחמישה מטופלים אלה לאחר 30 חודשי מעקב, 75% לא הראו התקדמות, בהשוואה ל-0% בקבוצה עם מוטציות TERT שזוהו בשולי הניתוח (p=0.02).

החוקרים הסיקו כי ישנה תת קבוצה של חולי GBM שעשויים להפיק תועלת מבוקרת מקומית מכריתה רדיקלית לשוליים מולקולריים בלתי ניתנים לזיהוי.

מקור:

Elie Massaad, William J Smith, Joseph Bradley, Eric Esposito, Mihir Gupta, Evan Burns, Ryan Burns, José K Velarde, Inka K Berglar, Rajiv Gupta, Maria Martinez-Lage, Jorg Dietrich, Jochen K Lennerz, Gavin P Dunn, Pamela S Jones, Bryan D Choi, Albert E Kim, Matthew Frosch, Fred G Barker, William T Curry, Bob S Carter, Brian V Nahed, Daniel P Cahill, Ganesh M Shankar, Radical surgical resection with molecular margins is associated with improved survival in IDH wildtype GBM, Neuro-Oncology, 2024;, noae073, https://doi.org/10.1093/neuonc/noae073

נושאים קשורים:  GBM,  גליובלסטומה,  כריתה,  הישרדות,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו