גידולי מוח 21.04.2024

כיצד ניתן לנבא ירידה נוירוקוגניטיבית לאחר הקרנת מוח בחולים עם גידול ראשוני?

במחקר נבחנו מודלים להסתברות סיבוכים של רקמות רגילות, תוך שימוש במדדים קליניים ובמדדי נפח של שישה חודשים, שנה ושנתיים של ירידה נוירוקוגניטיבית לאחר רדיותרפיה

גידול מוחי. אילוסטרציה

הידרדרות בתפקוד הנוירוקוגניטיבי בחולים מבוגרים עם גידול ראשוני במוח היא תופעת הלוואי המדאיגה ביותר של טיפול בקרינה. לאחרונה, פורסמו בכתב העת Neuro-Oncology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו לבחון מודלים להסתברות סיבוכים של רקמות רגילות (Normal-Tissue Complication Probability NTCP) תוך שימוש במדדים קליניים ובמדדי נפח של שישה חודשים, שנה ושנתיים של של ירידה נוירוקוגנטיבית (neurocognitive decline ND) לאחר רדיותרפיה.

במחקר הוכללו 219 חולים עם גידול ראשוני במוח שטופלו ברדיותרפיה רדיקלית (radiotherapy RT) של פוטון ו/או פרוטון בין השנים 2019-2022. מבחן מבוקר של Oral Word Association (COWA), מבחן למידה מילולית של הופקינס (HVLTR) ומבחן ה-Trail Making Testי(TMT) שימשו למדידה אובייקטיבית של ירידה נוירוקוגנטיבית.

הערכה מקיפה של מדדים קליניים נפחיים פוטנציאליים על מספר מבנים במוח נבדקה לצורך מודל סטטיסטי. מודלים קליניים, נפחיים ומשולבים נבנו ונבדקו במונחים של אפליה (Area Under the Curve, AUC), כיול (Mean Absolute Error, MAE) ותועלת.

תוצאות המחקר הדגימו ש-50%, 44.5% ו-42.7% מהחולים פיתחו ירידה נוירוקוגנטיבית בנקודות זמן של שישה חודשים, שנה ושנתיים, בהתאמה. הגורמים המנבאים הבאים נכללו במודל המשולב לירידה נוירוקוגנטיבית של שישה חודשים: גיל בהקרנות>56 שנים (יחס הסיכויים = 5.71), עודף משקל (יחס הסיכויים =0.4 9), השמנת יתר (יחס הסיכויים = 0.35), כימותרפיה (יחס הסיכויים= 2.23),  V20Gy ≥ 20% (יחס הסיכויים=3.53), נפח גזע המוח ≥26cc  (יחס הסיכויים = 0.39) ונפח ההיפותלמוס ≥0.5cc (יחס הסיכויים = 0.4).

אנליזת עקומת ההחלטה הראתה כי למודלים המשולבים היו היתרונות הגבוהים ביותר לאחר פרקי זמן של שישה חודשים (AUC=0.79, MAE=0.021), שנה אחת (AUC=0.72, MAE=0.027) ושנתיים (AUC=0.69, MAE=0.038).

החוקרים הסיקו כי המודלים המוצעים של NTCP משתמשים בגורמים מנבאים שקל להשיג כדי לזהות חולים בסיכון גבוה לירידה נוירוקוגנטיבית לאחר RT במוח. מודלים אלה יכולים לספק בסיס להחלטות הקשורות ל-RT ולהתערבויות של שיקום נוירו-קוגניטיבי לאחר טיפול.

מקור:

נושאים קשורים:  NTCP,  ND,  RT,  גידול ראשוני במוח,  מחקרים,  ירידיה נוירוקוגניטיבית
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו