סרטן דרכי מרה 08.04.2024

תפקידו של החלבון טרנסגלין2 בעמידות לטיפול בסרטן דרכי מרה

במחקר נבחן תפקידו של Transgelin-2, המבוטא ביתר בתאי תאי גזע ממאירים של סרטן דרכי המרה וכן נבחו ביטויו ברקמת השאת ובסרום

סרטן בדרכי המרה (צילום: אילוסטרציה)
סרטן בדרכי המרה (צילום: אילוסטרציה)

סרטן דרכי המרה (Biliary tract cancer - BTC) הוא מחלה ממאירה נדירה אך אגרסיבית של דרכי העיכול עם שיעורי תמותה גבוהים במיוחד. אוכלוסיות של תאי גזע ממאירים (Cancer stem cell - CSC) משחקים תפקיד מרכזי בביולוגיה של השאת ואחראים לשיעורי תגובה נמוכים לטיפול ולשיעורים גבוהים של הישנות.

מחקר זה בחן את התפקיד של טרנסגלין2 (Transgelin-2 - TAGLN2), המבוטא ביתר בתאי CSC של BTC, ואת הביטוי שלו ברקמת השאת ובסרום על מנת לזהות מוקדי טיפול חדשים עבור BTC.

הביטוי של TAGLN2 עוכב על ידי siRNA ו-shRNAי(small interfering or short hairpin RNA), וההשפעה של עיכוב זה על הביולוגיה של הגידול נבחן במספר שורות תאי BTC. בנוסף, החוקרים בחנו את ההשפעה של השתקת TAGLN2 על תאי BTC עמידים לטיפול עם גמציטבין, גנים וחלבונים המבוטאים באופן דפרנציאלי ורגישות לטיפולים תרופתיים או הקרנות.

הביטוי של TAGLN2 נבחן גם באמצעות תספיג חלבון ואימונוהיסטוכימיה בדגימות שנאספו ממטופלים עם BTC, על מנת לאשש את היישום הקליני.

תוצאות המחקר הדגימו כי עיכוב של TAGLN2 בשורות תאי BTC הביא להפחתה בשגשוג, נדידה, חדירה וגודל השאת בנוסף להפחתה במאפייני תאי CSC הכוללים: יכולת יצירת שבטיות, עמידות לטיפול קרינתי ולטיפול כימותרפי. TAGLN2 מבוטא ביתר ברקמת BTC, במיוחד בתאים פיברובלסטיים במשתית המקושרים לשאת.

נבדקים עם מדד אימונוהיסטוכימי נמוך במשתית הדגימו שרידות ללא מחלה ארוכה יותר בהשוואה לאלה עם מדד גבוה (11.5 לעומת 7.4 חודשים; p=0.013). הביטוי של TAGLN2 היה גבוה יותר בפלסמה של נבדקים עם BTC בהשוואה לאלה עם מחלה שפירה. ל-TAGLN2 היה שטח תחת העקומה גבוה (0.901) בהשוואה ל-CA19-9, סמן ביולוגי מאומת עבור גידולים (0.799; p<0.001).

מסקנת החוקרים היתה כי TAGLN2 משחק תפקיד מרכזי בעידוד שגשוג ותנועתיות של תאי BTC ובוויסות יצירת תאי גזע ב-BTC. השתקה של TAGLN2 הגבירה את הרגישות של התאים לטיפול קרינתי וכימותרפי.

הביטוי של TAGLN2 ברקמות ובפלסזה מציע כי יש לו פוטנציאל לשמש כסמן ביולוגי עבור BTC. ייתכן ו-TAGLN2 יכול להוות מוקד טיפולי במקרים של סרטן מתקדם לאחר כישלון של טיפול כימותרפי.

מקור:

Jo, J.H., Park, S.B., Chung, J. et al. Transgelin-2, a novel cancer stem cell-related biomarker, is a diagnostic and therapeutic target for biliary tract cancer. BMC Cancer 24, 357 (2024). https://doi.org/10.1186/s12885-024-12082-3

נושאים קשורים:  סרטן דרכי מרה,  טרנסגלין2,  תאי גזע ממאירים,  כישלון טיפולי,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו