סרטן ריאה 11.02.2024

האם ניתן לטפל בשאתות ריאתיות לא נתיחות בצריבה באמצעות קור?

במחקר ביקשו לבדוק האם צריבה באמצעות קור בגישה טראנסברוכיאלית יכולה להוות טיפול ישים ויעיל עבור שאתות ריאתיות רחיקניות שלא ניתנות לניתוח? תוצאות במודל חזיר

גרורות סרטניות. אילוסטרציה

מסתמן כי צריבה טראנסברוכיאלית בעזרת קור יכולה לשמש טיפול מקומי בסרטן ריאה לא נתיח הנמצא באזורים רחיקניים של הריאה. עם זאת, טרם דווח האם ניתן ליישם טיפול זה בנגע ריאתי רחיקני.

במחקר בחנו את השימוש בפרוב לצריבה באמצעות קור עם קצה באורך 8 מ"מ וברוחב 1.9 מ"מ. בתחילה בחנו את התועלת והבטיחות של פרוב זה in vivo במודל חזיר.

צריבה באמצעות קור בגישה טראנסברוכיאלית עם 2-3 סבבי הקפאה-הפשרה (10 או 15 דקות בכל פעם) בוצעה ב-18 חזירים, תחת הכוונת טומוגרפיה ממוחשבת (Computed Tomography - CT). בדיקות דימות ופתולוגיה בוצעו על מנת לבחון את היקף הצריבה באמצעות קור.

לאחר מכן, תשעה נבדקים עם סרטן ריאה רחיקנית דרגה IA או גרורות עברו צריבה בעזרת קור בגישה טראנסברוכיאלית עם פרוב זה תחת ניווט של ברונכוסקופיה ו-CT עם קרן בצורת חרוט (Cone-Beam CT - CBCT). החוקרים בחנו הצלחה טכנית, בטיחות ותוצאים.

תוצאות המחקר הדגימו כי 36 פעולות לצריבה בעזרת קור בוצעו בהצלחה במודל חזיר ללא סיבוכים משמעותיים. היקף הצריבה עלה עם עלייה במשך הצריבה ובמספר סבבי הקפאה/הפשרה והגיע לשיא תוך 24 שעות מביצוע הפעולה ולאחר מכן הלך ופחת.

תוצאות פתולוגיות הדגימו שינוי מצב מדימום משמעותי כעבור 24 שעות מביצוע הפעולה להיפרפלזיה צלקתית עם דלקת כרונית ארבעה שבועות לאחר ביצוע הפעולה.

בשלב המחקר הקליני בוצעו עשרה טיפולי צריבה בקור עבור תשעה נגעים עם הצלחה טכנית של 100%. נצפה רק סיבוך קל אחד מקושר לטיפול. צריבה מלאה הושגה עבור שבעה מתוך תשעה נגעים, בעוד בשני הנגעים הנותרים נצפתה צריבה לא מלאה עם התקדמות מקומית במהלך ששת החודשים הבאים.

מסקנת החוקרים היתה כי לפי הניסיון הראשוני של החוקרים, טיפול צריבה בעזרת קור בגישה טראנסברוכיאלית הינו ישים ובטוח עבור סרטן ריאות רחיקני בדרגה IA שלא מועמד לניתוח או גרורות ריאתיות.

מקור:

Gu C, Yuan H, Yang C, et al. Transbronchial cryoablation in peripheral lung parenchyma with a novel thin cryoprobe and initial clinical testing. Thorax Published Online First: 19 January 2024. doi: 10.1136/thorax-2023-220227

נושאים קשורים:  סרטן ריאות,  צריבה בקור,  גרורות ריאתיות,  שאת לא נתיחה,  מחקרים
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו