גליובלסטומה 01.11.2023

כיצד משמשים חיידקי שיגלה לאספקת תרופה לתאי גליובלסטומה?

חוקרים פיתחו זן של חיידק שיגלה המדגים אפיניות מוגברת מאוד לתאי גידול מסוג גליובלסטומה | הפיתוח יכול להוות מערכת יעילה לאספקה סלקטיבית של תרופה אל תוך תאי הגידול

בקטריות, מעבדה. אילוסטרציה

יש עלייה בשימוש במיקרואורגניזמים כמערכת לאספקת תרופה לצורך טיפול בסרטן, ואפילו מינהל התרופות והמזון האמריקאי (US Food and Drugs Administration - US FDA) אישר שימוש בנגיפים מסוימים כאונקוליטים.

לשימוש במיקרואורגניזמים יש מספר תועלות על פני שימוש בתרופות כמקובל, הכוללות: תלות במינון, היכולת לייצר חלבונים בעלי סגולות טיפוליות בתוך תאי הגידול וקלות מתן התכשיר. עם זאת, המיקרואורגניזמים הקיימים כחלק מטיפול אונקוליטי, הכוללים AAV9 ונגיף ההרפס, מוגבלים מבחינת כמות המידע שהם יכולים לשאת, אינם סלקטיביים לתאי גידול ולא מייצרים ציטוטוקסיות מולדת בהיקף נרחב.

על מנת להתגבר על קשיים אלו, החוקרים ביקשו לייצר זן של Shigella flexneri (שיגלה פלקסנרי) שנקשר ומוכנס באופן סלקטיבי לתאי גליובלסטומה (Glioblastoma - GBM) כשלב ראשון בפיתוח מערכת אספקת תרופות מבוססת חיידק.

במסגרת המחקר, החוקרים יצרו זן של S. Flexneri שמוכנס באופן סלקטיבי לתאי GBM בעזרת דגירה משותפת בתהליך של חזרור. לאחר כ-50 סבבים של דגירה משולבת, הזן החדש הדביק 95% מתאי GBM תוך שעתיים. זן זה של שיגלה שמדביק תאי GBM הדגים העדפה חזקה פי 124 להדבקה של תשע שורות תאי GBM שונים בהשוואה לאסטרוציטים רגילים (Normal Astrocytes - NA), כמקרי ביקורת.

בנוסף, החוקרים פיתחו תספיק חלבון תוך-תאי לזיהוי שיבוטים של שיגלה המדביקים תאי GMB, ללא צורך בהדגמה משותפת בתהליך של חזרור. לבסוף, החוקרים הדגימו כי כניסה של שיגלה לתאי GBM מתווכת על ידי פקטור העובר מיריסטילציה.

מסקנת החוקרים היתה כי ניתן להשתמש בחיידקים עם נטייה להיספג על ידי גידולים מסוימים במוח. מערכת זו מספקת מספר תועלות על פני הטיפולים הקיימים ושאר אסטרטגיות המשלבות מיקרואורגניזמים בטיפול עבור גידולים במוח.

מקור:

Front. Oncol. Sec. Neuro-Oncology and Neurosurgical Oncology Volume 13 - 2023 | doi: 10.3389/fonc.2023.1229747

נושאים קשורים:  שיגלה,  גליובלסטומה,  מערכת אספקת תרופה,  מיריסטוילציה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו