תיאור מקרה 10.10.2023

תיאור מקרה: קרצינומה של תאי קשקש לאחר השתלת כליה אלוגנאית

לאחר ארבעה מחזורי טיפול עם פמברוליזומאב נצפתה תגובה מלאה לטיפול. התפקוד הכלייתי נותר יציב והושגה תגובה מתמשכת גם לאחר הפסקת הטיפול

תאי סרטן עור, קרצינומה. אילוסטרציה

מתיאור מקרה אשר פורסם לאחרונה עולה כי מושתלי איברים עם תגובה מלאה לאימונותרפיה עבור קרצינומה עורית של תאי קשקש עשויים להמשיך להגיב למרות הפסקה מוקדמת של הטיפול, מה שעשוי להפחית את הסיכון לדחיית שתל חריפה ותופעות לוואי חיסוניות הקשורות לטיפול האימונותרפי.

השימוש באימונותרפיה לטיפול בגידולי עור בחולים מושתלים מחייב שקלול של הסיכון לדחיית שתל חריפה יחד עם ההפחתה הפוטנציאלית בפעילות אנטי-גידולית עקב דיכוי חיסוני. הקטנת משך הטיפול במעכבי נקודת בקרה עשויה לסייע במניעת דחיית שתל חריפה ותופעות לוואי חיסוניות מאוחרות.

בתיאור מקרה אשר פורסם לאחרונה בכתב העת Transplant immunology, דווח על חולה לאחר השתלת כליה אלוגנאית שפיתח קרצינומה עורית גרורתית אזורית של תאי קשקש. לאחר ארבעה מחזורי טיפול עם פמברוליזומאב נצפתה תגובה מלאה לטיפול.

הטיפול הופסק עקב עייפות, תגובה משמעותית לטיפול ובמטרה להפחית את הסיכון לדחיית שתל חריפה. התפקוד הכלייתי נותר יציב והושגה תגובה מתמשכת גם לאחר הפסקת הטיפול.

מתיאור מקרה זה עולה כי מושתלי איברים עם תגובה מלאה לאימונותרפיה עבור קרצינומה עורית של תאי קשקש עשויים להמשיך להגיב למרות הפסקה מוקדמת של הטיפול. ממצאים אלה עשויים להפחית את הסיכונים לתופעות לוואי חיסוניות מאוחרות של הטיפול ולדחיית שתל חריפה.

מקור:

Lu Z, Afzal M, Shirai K. Durable complete response to early immunotherapy discontinuation in a kidney transplant recipient with advanced cutaneous squamous cell carcinoma: A case report and review of literature. Transpl Immunol. 2023 Sep 19;81:101932. doi: 10.1016/j.trim.2023.101932. Epub ahead of print. PMID: 37734447.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  השתלת כליה,  דחיית שתל חריפה,  אימונותרפיה,  הפסקת טיפול מוקדמת,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות
 
האחריות הבלעדית לתוכנן של תגובות שיפורסמו על ידי משתמשי האתר, תחול על המפרסם ועליו בלבד. על המגיבים להימנע מלכלול בתגובות תוכן פוגעני או כל תוכן אחר, שיש בו משום פגיעה או הפרת זכויות של גורם כלשהו