סל התרופות 2022 03.11.2021

אתגרים בטיפול בחולי BCC מתקדמת

ד"ר גיא בן-בצלאל, מומחה באונקולוגיה, מכון אלה למלבאום לאימונואונקולוגיה ומלנומה, המרכז הרפואי שיבא

ניתן לחלק את גידולי העור לשני תת סוגים עיקריים. גידולים מסוג מלנומה וגידולים שאינם מלנומה כאשר בתת קבוצה זו שני הסוגים העיקריים הם (BCC) Basal Cell Carcinoma ו-Squamous Cell Carcinoma SCC)). למרות שמלנומה נוטה להיות, לרוב, אגרסיבית מגידולי העור האחרים דווקא גידולי העור השכיחים ביותר הם גידולים שאינם מלנומה ועל כן הם בעלי השפעה משמעותית על בריאות הציבור. BCC הינו גידול העור הנפוץ ביותר.

BCC - פתופיזיולוגיה, הסתמנות קלינית וגורמי סיכון

BCC הוא גידול שמתפתח בתאי הבסיס בשכבת הדרמיס של העור והתפתחותו קשורה בחשיפה כרונית לשמש. אנשים העוסקים במקצועות בהם יש חשיפה ממושכת לשמש או אנשים אשר שוהים בשמש תקופות ארוכות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח BCC וההיארעות של BCC עולה עם הגיל. BCC לרוב נראית ככיב בודד קטן שאינו נרפא אך לעתים, במטופל אחד יכולים להיות עשרות נגעי BCC. האבחנה של BCC מתבצעת לרוב על ידי רופא עור באמצעות בדיקה גופנית, שימוש בדרמטוסקופ ואישוש האבחנה מתבצע באמצעות ביופסיה.

ברוב המוחלט של המקרים BCC היא מחלה מקומית שניתן לטפל בה באמצעות תכשירים מקומיים או במידה שמדובר בנגע בפנים, באמצעות פעולה כירורגית המכונה ניתוח ע"ש "מוהס". בניתוח זה מבוצעת הסרה של הנגע עם שוליים מינימליים על מנת לשמור על תוצאה קוסמטית משביעת רצון. במיעוט המקרים, BCC מתייצגת כמחלה מתקדמת  מקומית אשר עלולה להיראות כאזור כיבי נרחב ולקבל מראה לא אסתטי אשר לעתים יגרום לסובלים מהגידול המפושט להסתיר את האזור הנגוע או להימנע מיציאה מהבית. במקרים נדירים ביותר BCC אף יכולה להתייצג כמחלה גרורתית. במקרים אלה וגם במקרים של מחלה חוזרת, החולים מתמודדים בין השאר עם כאב משמעותי המשפיע על יכולת תפקודם, פגיעה מבנית באיברים חיוניים העלולה להוביל לכריתתם ונידוי חברתי כתוצאה מעיוות. במקרים אלה הטיפול המקומי אינו מספק ויש צורך בטיפולים מקומיים אגרסיביים יותר או בטיפולים סיסטמיים.

מהו הטיפול הסטנדרטי ב-BCC מתקדמת מקומית?

במקרה של מחלה מתקדמת מקומית ניתן לנסות טיפול באמצעות הסרה כירורגית רחבה יותר של הנגע או באמצעות קרינה. מאחר ש-BCC מופיעה פעמים רבות באזורים שבהם טיפולים אלה יגרמו לתוצאות קוסמטיות בעייתיות (כדוגמת נגעים בפנים) או שהנגעים מפסיקים להגיב לקרינה, ישנו לעתים צורך בטיפול סיסטמי. הטיפול הסיסטמי ב-BCC מתקדמת מתבסס על תרופות המעכבות את מסלול העברת האותות Hedgehog. מסלול זה מעורב בחלוקת תאי הגידול וישנן שתי תרופות ממשפחת התרופות הזו המאושרת לטיפול ב-BCC מתקדמת: Vismodegib ו-Sonidegib. תרופות אלו הן בעלות יעילות גבוהה ולעתים יכולות לגרום להיעלמות של נגעים בגודל של 7-8 ס"מ אך השימוש בהן קשור בלא מעט קשיים קליניים.

מהי הבעייתיות בטיפול עם מעכבי מסלול ה-Hedgehog?

תופעות הלוואי הנפוצות ביותר של הטיפול הן התכווצויות שרירים ופגיעה בחוש הטעם והריח. בנוסף, חולים רבים סובלים מנשירת שיער ובכלל זה שיער הגבות והריסים. מאחר שרבים מחולי ה-BCC סובלים משבריריות (frailty), אובדן חוש הטעם והריח יכול להוביל לירידה משמעותית במשקל ולפגיעה בסטטוס התפקודי של החולים. בנוסף, יש ליטול את הטיפול לכל החיים וישנם נגעים המתקדמים על אף הטיפול ועל כן חולים רבים מתקשים להתמיד בו.

מהו הטיפול החדש הזמין לחולי BCC מתקדמת?

עד לאחרונה לחולים שנכשלו על טיפול במעכבי מסלול ה-Hedgehog ו/או לא יכלו לקבל טיפול עם קרינה או ניתוח, לא היו אפשרויות טיפוליות נוספות. לפני מספר חודשים אישר מינהל המזון והתרופות בארה"ב את השימוש בתרופה (Libtayo) Cemiplimab המעכבת את PD-1 כטיפול קו שני בחולי BCC מתקדמת. אישור התרופה התבסס על תוצאותיו של מחקר פאזה 2 בהשתתפות 84 חולים עם BCC מתקדמת מקומית שמחלתם התקדמה או לא הגיבה למעכבי Hedgehog. במחקר שפורסם ב-LANCET בחודש מאי האחרון, הודגם כי cemiplimab הובילה לשיעור שליטה במחלה (disease control rate) של 80%, תגובה מלאה או חלקית ב-31% מהמשתתפים ותגובה מלאה ב-6% מהמשתתפים. הטיפול ניתן תוך-ורידית פעם בשלושה שבועות עד לשבוע 93 ופרופיל הבטיחות של הטיפול היה דומה לזה שהודגם עבור (Libtayo) cemiplimab במחקרים אחרים.

Cemiplimab (Libtayo) רשומה ב-FDA וב-EMA ולאחרונה נרשמה גם בישראל. כבר היום ישנם עשרה חולי BCC אשר טופלו בישראל במסגרת טיפול חמלה. חלק מהמטופלים האלה מגיב באופן מצוין לטיפול. בנוסף, בחולי SCC בהם טיפלתי התרופה הובילה לתוצאות מרשימות.

נושאים קשורים:  סל התרופות 2022
מאמרים נוספים שיעניינו אותך