סל התרופות 2022 02.11.2021

Atezolizumab (Tecentriq) כטיפול משלים בחולי סרטן ריאה מסוג NSCLC בשלב מחלה מוקדם

פרופ‘ ניר פלד, מנהל האגף למחלות הסרטן, בית החולים שערי צדק

מדי שנה מאובחנים כ-300,2 חולי סרטן ריאה בישראל, כאשר מרביתם מאובחנים בשלב מחלה מתקדם, קרי גרורתי. אפשרויות הטיפול במחלה גרורתית השתנו באופן דרמטי במהלך השנים האחרונות לנוכח היכולת להתאמת טיפול ביולוגי/ אימונולוגי על בסיס מאפייני הגידול הייחודיים.

התאמה מיטבית מאפשרת טיפולים לאורך שנים רבות, לדוגמה: 7 שנות שרידות חציונית בקרב חולים המציגים טרנסלוקציה של גן ה-ALK באמצעות רצף מעכבי טירוזין קינאז, בעוד טיפולים המשלבים כימותרפיה ואימונותרפיה מאפשרים שרידות של מעל 3 שנים בכרבע מהמטופלים, דבר אשר שינה את השיח היומיומי במטופלים אלה ואף מאפשר ריפוי גם במחלה גרורתית. עם זאת, הריפוי בקרב החולים הגרורתיים הוא עדיין באחוזים נמוכים ולפיכך חובתנו למקסם את סיכויי הריפוי במטופלים אשר מחלתם התגלתה בשלב מוקדם באמצעות ניתוח וטיפולים משלימים, כפי שאפרט בהמשך כתבה זו.

גילוי מוקדם של סרטן הריאה באמצעות CT חזה נמוך עוצמה, מדי שנה, אושר על ידי סל הבריאות אשתקד, ואנו לקראת פתיחתו של הליך ההטמעה בשנה הקרובה בכל רחבי הארץ. הסקר מתבסס על בדיקת CT חזה נמוך עוצמה לאותם אלה הנמצאים בקבוצות הסיכון, קרי מעשנים פעילים או לשעבר אשר עישנו מעל 30 שנות חפיסה וגילם מעל 50 .סקר מסוג זה מפחית את התמותה מסרטן הריאה ב-26% בגברים ובכ-40% בנשים, ולפיכך הפך לסטנדרט (1).

בדומה למחלות שבהן גם בקרב מדינות אירופה מתקיים סקר יעיל, קרי סרטן שד והמעי הגס, אנו צופים עלייה באיתור חולי סרטן ריאה בשלבי המחלה המוקדמים, קרי שלבים I ו-II המאפשרים טיפול ניתוחי במטרה להשגת ריפוי, תוך שימוש בטיפולים משלימים כימיים או/ו ביולוגיים או/ו אימונולוגיים. במקרים שבהם אובחן סרטן ריאה מוקדם עדיין קיים סיכון לחזרת מחלה אשר יכולה להיות מקומית או גרורתית, בעיקר בשנתיים הראשונות לאחר הניתוח.
הישנות גרורתית שכיחה יותר במקרים שבהם קיימת מעורבות גידולית בבלוטות הלימפה המדיאסטינליות, כאשר קיימת חדירה לימפו-ווסקולרית וכאשר קיימת נוכחות תאי גידול "מרחפים״ בחללים האלביאולרים שהוצאו -(spaces air through spread)יSTAS.

עד כה, הטיפול המשלים שעמד לרשותנו לאחר ניתוח בחולים ללא שארית מחלה בשלבים II ו-IIIA ובחולים נבחרים בשלב IB היה כימותרפיה מבוססת פלטינום, וזה למרות שיפור של 5% בלבד בהישרדות לאחר 5 שנים. כעת, לראשונה בתחום, טיפול בתרופות אימונותרפיות הוכח כמאריך באופן מובהק את משך הזמן ללא הישנות מחלה ואף תורם להארכת חיים בסרטן הריאה בשלביו המוקדמים, במקרים שבהם יש חלבון PDL1 מעל 1% ,כפי שאפרט בהמשך.

במחקר פאזה IIIי,IMpower010, אשר התפרסם (2) בכנס 2021 ASCO ובעיתון היוקרתי LANCET הוערכו היעילות והבטיחות של Atezolizumab (Tecentriq) בהשוואה לטיפול תומך שאינו מכיל טיפול מכוון־גידול BSC) Care Supportive Best). במטופלים עם מחלה מסוג NSCLC בשלבים IB
(מעל 4 ס״מ) עד IIIA לאחר ניתוח ועד ארבעה מחזורים של כימותרפיה מבוססת פלאטינום. המחקר הוא מחקר פאזה שלישית, אקראי עם
תבנית מחקר כדלהלן (תמונה 1):

תוצאות המחקר

תוצאות המחקר מדגימות תועלת חד משמעית בדחיית חזרת המחלה בכ-34% בצורה מובהקת באוכלוסיית המחקר אשר ביטאה חלבון PDL1 מעל 1% בשלבי מחלה II עד IIIA (תמונה 2.)

נתוני השרידות המוקדמים (תמונה 3) מדגימים נטייה ליתרון שרידותי באותם החולים אשר להם יש חלבון PDL1 מעל 1%. הסבילות לתרופה Atezolizumab מוכרת לנו היטב בקליניקה עם שימוש בתרופה בקווי טיפול רבים באוכלוסיית החולים בסרטן ריאה בקו הראשון (עם משלב כימי (ובקו השני) מונותרפיה). לסיכום, לראשונה בתחום סרטן הריאה, אנו למדים כי גיוס מערכת החיסון על ידי Atezolizumabי(Tecentriq) לטיפול כימי משלים האריך בצורה מובהקת את הזמן עד להישנות מחלה והציג הארכת חיים לחולים אשר מבטאים חלבון PDL1 מעל 1% ואשר שלב מחלתם הפתולוגי הינו שלב IIIA-II.

בחסות חברת רוש. המידע המוצג מוגש לשירותכם כעדכון מדעי ואולם אין בו בכדי לעודד או להשפיע על שימוש בתכשיר כלשהו ו/או שלא בהתאם לתנאי רישומו. כמו כן, ייתכן שההרצאה תכלול מידע בנוגע לתכשירים שאינם רשומים בישראל ו/או להתוויות שאינן מאושרות לתכשירים שיוצגו. למידע הקובע בקשר לתכשיר כזה או אחר יש לפנות לעלון לרופא המאושר על ידי משרד הבריאות אותו ניתן למצוא באתר .health.data://https
byDrug#!/html.index/drugs/il.gov

ספרות: 

zoglou, L Bonomo, TG Blum, AM Baird, HU Kauczor. 1
,S Couraud, A Comanescu, B Čepická, O Burghuber, C
,N Peled, IN Agmon, S Morozov, V Jespersen, A Devaraj
,M Silva, MP Revel, J Rawlinson, S Ravara, H Prosch, P Powell
,C Vardavas, JP Meerbeeck van, B Ginneken van, A Snoeckx
Radiology of Society European; M Gaga, O Stackelberg von
ERS/ESR). ERS (Society Respiratory European the and) ESR(
2020. Radiol Eur. screening cancer lung on paper statement
Epub. 7-06727-020-s00330/1007.10: doi. 3294-3277):6(30;Jun
.32052170: PMID. 12 Feb 2020
,I Vynnychenko, T Csőszi, C Zhou, N Altorki, E Felip. 2
Kenmotsu, A Marti-Martinez, A Akopov, A Luft, O Goloborodko
Deng, J Yi, F Wu, D Voong, S Sugawara, A Chella, YM Chen, H
IMpower010; H Wakelee, B Gitlitz, E Bennett, M McCleland, Y
adjuvant after atezolizumab Adjuvant. Investigators
lung cell-small-non IIIA-IB stage resected in chemotherapy
,label-open, multicentre, randomised a): IMpower010 (cancer
.5-02098)21(6736-S0140:17 Sep 2021. Lancet. trial 3 phase
.print of ahead Epub. 5-02098)21(6736-S0140/1016.10: doi
.34555333: PMID; 23 Sep 2021. Lancet: in Erratum

נושאים קשורים:  סל התרופות 2022
מאמרים נוספים שיעניינו אותך