מלנומה 01.11.2021

Google Trend, תחומי המחקר והעניין הציבורי במלנומה

חוקרים חשפו את תחומי העניין במחקר ואת הנושאים המעניינים את הציבור הקשורים למלנומה

ידוע כי מלנומה הינה סרטן עור חמור שמפתח גרורות במהירות. החוקרים ביקשו לערוך ניתוח מקורות מידע על מנת לכמת מוקדים בעלי עניין מחקרי. הם סבורים כי Google Trends יכול לספק מידע על מנת להתייחס לדאגות הציבור.

החוקרים אספו את 15 המאמרים המצוטטים ביותר בנושא מלנומה מדי שנה, בין השנים 2015-2019, על פי כמות הציטוטים השנתית, ממאגר הנתונים Web of Science. הם הכלילו במחקר מאמרים מקוריים, ביקורות ומכתבי מחקר.

לצורך האנליזה של Google Trends, הנושא "מלנומה" נבחר כמילת המפתח. החוקרים אספו נתוני חיפוש מקוון משנת 2004 ועד 2019, כאשר ארבע מדינות (ניו זילנד, אוסטרליה, ארצות הברית ובריטניה) נבחרו למטרת אנליזה עונתית. לאחר מכן, החוקרים ניתחו מגמות שנתיות בנפח החיפוש היחסי ובשונות העונתית, כמו גם את הנושאים הקשורים המובילים ואלה שנמצאים בעלייה.

החוקרים מצאו כי 15 המאמרים המצוטטים ביותר בכל שנה היו כולם מאמרים מקוריים שהתמקדו באימונותרפיה (8 מאמרים), omics (5 מאמרים) ובנושא המיקרוביום (2 מאמרים). הם דיווחו כי נפח החיפוש היחסי הממוצע נשאר יציב יחסית לאורך כל השנים.

כמו כן, כאשר ביצעו אנליזה של השונות העונתית, מצאו כי השיא היה בקיץ, והשפל בחורף. הם מצאו כי המחלות הקשורות או הביטויים של מלנומה, אפשרויות הטיפול, גורמי הסיכון, הכלים האבחנתיים והפרוגנוזה, היו הנושאים בהם הציבור התעניין במידה הרבה ביותר.

לבסוף, דיווחו כי רוב הנושאים שנחשפו על ידי ניתוח מקורות המידע ו-Google Trends היו עקביים, למעט נושאים הקשורים לביולוגיה המולקולרית של מלנומה. החוקרים חשפו במחקרם את המגמות של תחומי העניין במחקר והעניין הציבורי במלנומה, שעשויים לסלול את הדרך למחקרים נוספים בעתיד.

מקור:

Zhang, H. et al. Frontiers in Oncology 2021; https://doi.org/10.3389/fonc.2021.629687

נושאים קשורים:  מלנומה,  אנליזה,  מקורות מידע,  GOOGLE TREND
תגובות