תיאור מקרה 27.10.2021

תיאור מקרה: מעקב בן 9 שנים אחרי סרקומה רכה ענקית

גישה מולטי-מודאלית הובילה לתקופה ארוכה של מחלה יציבה אצל מטופלת עם אבחנה ראשונית של סרקומה רכה חלקית אלבאולארית רטרו-פריטונאלית בשלב מתקדם

סרקומה רכה חלקית אלבאולארית רטרו-פריטונאלית היא גידול מזנכימאלי לא שכיח האחראי על בערך 0.7% מסרקומות רכה אצל מבוגרים. גידולים אלה משפיעים בעיקר על מבוגרים צעירים, עם היארעות מקסימלית בין גילאי 15 ל-35 שנים.

מהנתונים שנאספו עד כה קיימת אינדיקציה שהסרה כיררורגית עם טיפול אדג׳ובנטי באמצעות מעכבי טירוזין קינאז עשויה להיות הטיפול הסטנדרטי המתבקש. נדירות המחלה והמידע לגביה מקשה על הכנת הנחיות טיפול.

החוקרים הציגו מקרה של מטופלת בת 24 עם אבחנה ראשונית של סרקומה רכה חלקית אלבאולארית רטרו-פריטונאלית בשלב מתקדם (IV) בגודל 21 סנטימטר.

במהלך תקופת המעקב (תשעה חודשים), המטופלת פיתחה גרורות בריאות, במוח, ובעצמות. במהלך הטיפול, המטופלת עברה הסרה של הגידול המרכזיֿ הסרת נגעים מסוג satellite וכן כריתות גרורות במוח. כמו כן, המטופלת טופלה עם סוניטיניב, פאזופאניב ורדיותרפיה. החוקרים כתבו כי לא נמצא תיאור של מקרים דומים בחיפוש במאגר הנתונים של PubMed.

החוקרים סיכמו כי הגישה המולטי-מודאלית שלהם הובילה לתקופה ארוכה של מחלה יציבה. כמו כן, התקדמות מאוחרת עשויה להופיע במסגרת טיפול זה. על כן, הערכה הדמייתית תכופה של מטופלים כאלה היא חיונית.

החוקרים כתבו כי המקרה שטיפלו בו כלל את הגידול הגדול ביותר מסוג זה אשר דווח עליו, והטיפול ארוך הטווח המוצלח שלה מעיד על היותו של המאמר בעל ערך, בהתחשב בנדירות המידע הקשור לטיפול בגידולים כאלה.

מקור:

Dawid Janczak et. al (2021) American Journal of Case Reports DOI: 10.12659/AJCR.932514

נושאים קשורים:  סרקומה,  טיפול,  גרורות,  תיאור מקרה,  מחקרים
תגובות