סרטן מעי גס וחלחולת עם גרורות בכבד 01.03.2020

מיקום הגידול הראשוני משפיע על שרידות ללא הישנות מחלה אצל חולי סרטן מעי גס וחלחולת גרורתי אשר עברו כריתת הגרורות בכבד

במחקר זה נמצא כי בהשוואה למטופלים עם גידול ראשוני בצד שמאל, למטופלים עם גידול ראשוני בצד ימין הייתה שרידות ללא הישנות גרועה יותר אך שרידות כוללת דומה

ישנה מחלוקת בנושא השאלה האם מיקום הגידול הראשוני בסרטן מעי גס וחלחולת משפיע על הישרדות המטופלים לאחר כריתת הגרורות בכבד. מחקר זה נערך במטרה לבחון את ההבדלים במאפיינים הקליניים הפתולוגים  והפרוגנוסטיים בין סרטן גרורתי של המעי גס וחלחולת שמקורו בצד ימין לבין גידול גרורתי שמקורו בצד השמאלי של המעי, לאחר כריתת הגרורות בכבד.

החוקרים כללו באנליזה שלהם 611 חולי סרטן מעי גס וחלחולת גרורתי אשר עברו כריתה של הגרורות בכבד בין 2002 ל-2018. גידולים ראשוניים אשר היו ממוקמים בין המעי העיוור למעי הגס רוחבי הוגדרו כשייכים לקבוצת הגידולים בצד ימין (n = 141); גידולים ראשוניים אשר היו ממוקמים בין הכפיפה הטחולית לחלחולת הוגדרו כשייכים לקבוצת הגידולים בצד שמאל (n = 470). ההשוואה בין שתי הקבוצות בוצעה על פי אנליזה סטטיסטית מסוג: 1:1 propensity score matchingי(PSM).

תוצאות המחקר הראו כי לפני  אנליזת PSM, חציון ההשרידות הכוללת ושיעור ההישרדות  לחמש שנים בקבוצת הגידולים בצד ימין עמד על 77 חודשים ו- 56.3%, ובקבוצת הגידולים בצד שמאל עמד על 64 חודשים ו-51.1%, בהתאמה. לאחר PSM, חציון ההישרדות הכוללת ושיעור ההישרדות לחמש שנים בקבוצת הגידולים בצד ימין עמד על 77 חודשים ו-55.9%, ובקבוצת הגידולים בשמאל על 58.8 חודשים ו-47.3%, בהתאמה. שיעורי השרידות הכוללת לא השתנו בין שתי הקבוצות לפני ואחרי PSM (כאשר P = 0.575, P = 0.453). יחד עם זאת, הבדל משמעותי בשיעור השרידות ללא הישנות נמצא לפני ואחרי PSM בין שתי הקבוצות (P = 0.028, P = 0.003).

מסקנת החוקרים הייתה כי בהשוואה למטופלים עם גידול ראשוני בצד שמאל, למטופלים עם גידול ראשוני בצד ימין הייתה שרידות ללא הישנות גרועה יותר אך שרידות כוללת דומה. הערכה טרום-ניתוחית מוקפדת, כימותרפיה ניאו אדג׳ובנטית אינטנסיבית, ומעקב לעיתים קרובות לאיבחון הישנות מוקדמת עשוי להיות מוצדק במקרים של חולי סרטן מעי גס וחלחולת עם גרורות בכבד אשר הגידול הראשוני אצלם היה בצד שמאל.

מקור: 

Yuanping Zhang et. al (2020) World Journal of Surgical Oncology https://doi.org/10.1186/s12957-020-01875-y

נושאים קשורים:  סרטן מעי גס וחלחולת עם גרורות בכבד,  שרידות,  פרוגנוזה,  מיקום גידול ראשוני,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך