הודעות 17.03.2020

המחקר האונקולוגי בימי קורונה

להלן המלצות לפעילות המחקר הקליני

מחקר מדעי (צילום: אילוסטרציה)
מחקר מדעי (צילום: אילוסטרציה)

מגפת הקורונה, על כל המשמעויות הרפואיות והחברתיות הנגררות עמה מעמידה את העולם כולו בסדרי עדיפויות חדשים. עם זאת, מחלות אחרות, מהן סובלים המטופלים שלנו עדיין קיימות ומחייבות מתן מענה מלא ככל האפשר, תוך התאמה למצב.

בעולם האונקולוגי, מחקר התערבותי (משמע טיפולי) הוא למעשה קו טיפולי לכל דבר. גם בימים אלה עלינו לעשות כל מאמץ להמשיך ולטפל ככל שניתן, בהתאם להנחיות העדכניות. עם זאת, עלינו לנסות ולנקוט בצעדים שיסייעו בהפחתת החשיפה לחולים גם במסגרת המחקר הקליני. לשם כך עלינו להתייחס לכל שלבי המחקר, כולל הכנסת נתונים למערכות הממוחשבות, ניטור ע"י בקרים חיצוניים, אספקת תרופות ועוד.

להלן המלצות לפעילות המחקר הקליני:

  1. יש לשקול בקפידה גיוסים חדשים, הן בהתאם לדחיפות והן בהתאם ליכולת לספק את כל צרכי המחקר. יש לקחת בחשבון כי שירותים תומכים, למשל דימות, עלולים להיות בזמינות נמוכה לאור צמצום צפוי של שירותים אמבולטוריים.
  2. יש לעבור ככל הניתן לעבודה מרחוק תוך שימוש במערכות המאפשרות גישה מרחוק.
  3. יש לצמצם ניטור ל-Data base lock בלבד.
  4. מומלץ לפצל את צוותי העבודה כדי להפחית חשיפה ולהקטין הסיכון להשבתת מערך המחקר כולו.
  5. יש להקפיד על מיגון הצוות, על פי ההנחיות המתעדכנות מעת לעת.
  6. חשוב לשמור על קשר רציף עם נציגי המחקר בארץ ובחו"ל ולעדכן מיד על כל צפי לדחיית בדיקות או טיפולים.
  7. יש לבדוק את מאגרי התרופות לכל מחקר ולוודא ביצוע הזמנות מוקדמות כדי למנוע חסר במלאי.

מחקרים אחרים כגון מחקרי שאלונים למיניהם או מחקר בסיסי מוגדרים כמחקרים שאינם הכרחיים, יש לשקול היטב את נחיצותם בעת הזו ולנסות ולצמצם הגעה של צוות לא נדרש לסביבת ביה"ח או לסביבת חולים כדי להקטין חשיפה.

דף מידע זה הוכן מטעם האיגוד הישראלי לאונקולוגיה קלינית ורדיותרפיה, ע"י ד"ר רוית גבע, מנהלת יחידת מחקר במערך האונקולוגי, מרכז רפואי ת"א.

נושאים קשורים:  הודעות
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות