סרטן מעי גס גרורתי

שימוש בדינמיקה אבולוציונית של גידולים לחיזוי תוצאות קליניות בחולי סרטן המעי הגס הגרורתי

מסגרת חישובית סטוכסטית מאפשרת לבנות מחדש את הדינמיקה האבולוציונית של גידולי המטופלים, באופן שמאפשר חיזוי תוצאות ההישרדות הקלינית בחולי mCRC

סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)
סרטן המעי הגס (אילוסטרציה)

מעל 50% מחולי סרטן המעי הגס (CRC) מפתחים עמידות לאחר תגובה חולפת לטיפול. הבנת עמידות הגידולים מנקודת מבט אבולוציונית מביאה לחיזוי טוב יותר של תוצאות הטיפול. מטרותיו של מחקר זה היו לפתח מסגרת חישובית לאנליזה של מדדי מעקב של גידולים ולהרכיב מחדש את הדינמיקה האבולוציונית האישית (של כל גידול) לחולי CRC גרורתי (mCRC).

החוקרים מאוניברסיטת צפון קרוליינה פתחו מודל סטוכסטי כדי לתאר את כל קשת ההתפתחות של הגידול לפני האבחנה, במהלכה ולאחר הטיפול. המודל האבולוציוני עבר אופטימיזציה בשיטת NLME (לא-לינארית מעורבת) המבוססת על מדידות אורכיות של נגעים גרורתיים בכבד בקרב 599 חולי mCRC. המגבלות הדטרמיניסטיות במודל NLME יושמו כדי לייעל את המודל הסטוכסטי לכל חולה. מודלים של סיכון פרופורציונלי בשילוב עם האלגוריתם הוחלו כדי לחזות את ההישרדות ללא התקדמות המחלה (PFS) וההישרדות הכללית (OS) של החולים.

החוקרים מתארים במאמר כיצד המודל האבולוציוני הסטוכסטי מתאר היטב את פרופיל התפתחות הגידולים לאורך זמן. הפרמטרים האבולוציוניים המותאמים לכל מטופל הצביעו על שונות משמעותית בין חולים. כמות הדגימות עם עמידות באבחון נמצא כמנבא משמעותי להישרדות עם יחסי הסיכון של 1.09 [0.79-1.49] ו- 1.54 [1.01-2.34] עבור חולים עם שלוש תת- עמידות שונות או יותר. בחיבור עם מספר מאפייני מטופלים אחרים החוקרים מצאו כי פרמטרים אבולוציוניים מנבאים היטב את PFS ו-OS של החולים.

החוקרים מסכמים כי עבודתם פיתחה בהצלחה מסגרת חישובית סטוכסטית המאפשרת לבנות מחדש את הדינמיקה האבולוציונית של גידולי המטופלים, באופן שמאפשר חיזוי תוצאות ההישרדות הקלינית בחולי mCRC.

מקור:

Zhou, Jiawei, Yutong Liu, Yubo Zhang, Quefeng Li, and Yanguang Cao. "Modeling tumor evolutionary dynamics to predict clinical outcomes for patients with metastatic colorectal cancer: a retrospective analysis." Cancer research (2019).

נושאים קשורים:  סרטן מעי גס גרורתי,  מאפייני גידולים,  עמידות גידולים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
תגובות