צטוקסימאב

היעילות ונסבלות של FOLFIRI וציטוקסימאב בסרטן קולורקטלי גרורתי

החוקרים בחנו את היעילות ונסבלות של FOLFIRI  וציטוקסימאב בסרטן קולורקטלי גרורתי באוכלוסייה קשישה כאנליזת פוסט הוק של מחקר ה-CAPRI

תאים סרטניים - צילום מיקרוסקופי (אילוסטרציה)
תאים סרטניים - צילום מיקרוסקופי (אילוסטרציה)

במסגרת מחקר ה-CAPRIי(cetuximab after progression in KRAS wild-type colorectal cancer patients) מטופלים עם סרטן קולורקטלי גרורתי (mCRC) קיבלו FOLFIRIי(5-fluorouracil, folinic acid ו-irinotecan) וצטוקסימאב כקו ראשון ולאחר מכן FOLFOXי(5-fluorouracil, folinic acid ו-oxaliplatin) עם או ללא צטוקיסמאב עד להתקדמות מחלה. קיימים נתונים מועטים בלבד בנוגע ליעילות ולבטיחות של נוגדי EGFR באוכלוסייה קשישה עם mCRC. במחקר הנוכחי החוקרים בחנו את היעילות והבטיחות של FOLFIRI עם צטוקסימאב בתת קבוצות גיל מוגדרות מראש.

העבודה בוצעה כאנליזת פוסט-הוק של מחקר ה-CAPRI. שרידות ללא התקדמות מחלה (PFS) ושיעור תגובה כולל (ORR) עברו אנליזה בקבוצות גיל שונות ורובדו לפי מאפיינים מולקולריים. בוצע שימוש בשלושה ספי חתך של גיל על מנת להגדיר את האוכלוסיה (65 שנים ומעלה, 70 שנים ומעלה ו-75 שנים ומעלה).

במסגרת המחקר 340 מטופלים עם mCRC טופלו עם FOLFIRI וצטוקסימאב כקו ראשון. מתוכם, 154 מטופלים היו מבוגרים מ-65 שנים, 86 מטופלים מבוגרים מ-70 שנים ו-35 מטופלים מבוגרים מ-75 שנים. ריצוף הדור הבא בוצע ב-182 מטופלים. מתוכם, 87 היו מבוגרים מ-65 שנים, 46 מטופלים מבוגרים מ-70 שנים ו-17 מטופלים מבוגרים מ-75 שנים. 104 מתוך 182 היו עם גן "זן הבר" (wild type) עבור KRAS, NRAS, BRAF ו-PIK3CA. בקבוצת זן הבר המרובעת, 51 מטופלים היו בני 65 שנים ומעלה, 29 בני 70 שנים ומעלה ותשעה בני 75 שנים ומעלה.

שרידות ללא התקדמות מחלה חציונית הייתה דומה בתוך תת קבוצות הגיל באוכלוסיית הכוונה לטפל ועוקבת האנשים שביצעו ריצוף הדור הבא ובבעלי "זן הבר" מרובע. בדומה לכך, שיעור תגובה כולל לא היה שונה בין תת הקבוצות השונות בשלושת העוקבות שהוזכרו לעיל. פרופיל הבטיחות היה משביע רצון ודומה בכל הקבוצות למעט שלשולים בדרגה שלוש ומעלה (55% לעומת 25%, p=0.04) ונויטרופניה (75% לעומת 37%, p=0.03) במטופלים בני 75 שנים ומעלה ועייפות בדרגה שלוש ומעלה (31% לעומת 20%, p=0.01) במטופלים בני פחות מ-75 שנים.

החוקרים מסכמים כי ל-FOLFIRI וצטוקסימאב סבילות משביעת רצון בחולים קשישים. שיעורים דומים של שרידות ללא התקדמות מחלה ושיעור תגובה כולל נצפו בתתי קבוצות הגיל השונות. לא נצפו הבדלים בתופעות לוואי בתת הקבוצות שהוגדרו מראש למעט שלשולים ונויטרופניה בדרגה שלוש ומעלה במטופלים בני יותר מ-75 שנים ועייפות במטופלים בני פחות מ-75 שנים.

מקור: 

Martinlli, E. et al. (2017) ESMO Open. 1(6), e000086

נושאים קשורים:  צטוקסימאב,  סרטן קולורקטלי,  קשישים,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות