ציטוקסיאמב

כיצד לטייב את השימוש בציטוקסימאב במטופלים עם סרטן קולורקטלי גרורתי?

החוקרים סבורים שגם לאחר כשלון טיפולי עם ציטוקסימאב כקו ראשון, ישנן אוכלוסיות מטופלים אשר ייהנו מהמשך או החזרה של טיפול זה

הנוגדן החד-שבטי כנגד EGFRי(anti-epidermal growth factor receptor), ציטוקסימאב, בשילוב עם כימותרפיה הינו טיפול הבחירה כקו-ראשון בסרטן קולורקטלי גרורתי (mCRC) עם RAS מזן הבר. טיפול זה הוכיח את עצמו גם כקו טיפולי מתקדם יותר. מחלה מתקדמת (progressive disease-PD) מתרחשת כאשר הגידול מפתח עמידות לכימותרפיה. עם זאת, ישנה מחלוקת לגבי האם מחלה שמתקדמת על שילוב של כימותרפיה וטיפולים ספציפיים משמעותה עמידות לשני החומרים. החוקרים במאמר זה מציעים כי מטופלים  מסויימים יכולים להנות משימוש חוזר בציטוקסימאב לאחר התקדמות מחלה על פרוטוקולים אשר כללו ציטוקסימאב.

החוקרים ביצעו סקירת ספרות שאינה שיטתית ב-PubMed ובחנו מחקרים קליניים אשר פורסמו ואשר מתרחשים בימים אלו המתמקדים בשימוש חוזר בציטוקסימאב במטופלים עם mCRC. ראיות ממחקרים רבים מרמזות כי ציטוקסימאב יכולה להיות יעילה ונסבלת כאשר הטיפול בה נמשך או כאשר מטופלים עם mCRC במצב כללי טוב חוזרים ליטול תרופה זו לאחר הפסקה ראשונית של טיפול נוגד EGFR. יתרה מכך, על בסיס ראיות קליניות ופרה-קליניות קיימות, החוקרים מציעים שניטור אורכי של סטטוס RAS יכול לזהות מטופלים אשר מתאימים לאסטרטגיה זו.

מטופלים אשר חווים התקדמות על ציטוקסימאב וכימותרפיה אך שומרים על סטטוס "זן הבר" של RAS יכולים להרוויח מהמשך הטיפול עם ציטוקסימאב והחלפת כימותרפיה מכיוון שהם ככל הנראה פיתחו עמידות לכימותרפיה ולא לציטוקסימאב. בניגוד לכך, מטופלים אשר מחלתם התקדמה על טיפול מבוסס ציטוקסימאב בגלל הרחבה קלונלית של תאים עם RAS מוטנטי יכולים לשוב ולהיות רגישים לציטוקסימאב לאחר הפוגה ברורה של טיפול נוגד EGFR.

בהסתכלות עתידית, החוקרים מציעים שקביעת סטטוס RAS בזמן התקדמות מחלה על ידי ביופסיה יכולה לזהות מטופלים אשר יכולים ליהנות מהמשך טיפול עם ציטוקסימאב או החזרת טיפול זה. בגישה זו, היתרון הטיפולי יכול להמשך ולהתווסף לאסטרטגיות ההמשך בסרטן קולורקטלי גרורתי.

מקור: 

Goldberg, R.M. et al.  (2018) OSMO Open. 3, e000353.

נושאים קשורים:  ציטוקסיאמב,  EGFR,  RAS,  גרורות,  קו ראשון,  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
תגובות