חדשות 18.12.2017

משרדי בריאות הציבור בקליפורניה ובקונטיקט: "סמארטפונים מסרטנים"

רשויות הבריאות האמריקאיות קוראות לראשונה לציבור להימנע עד כמה שאפשר מהשימוש בטלפונים סלולריים, מחשש לנזקי קרינה כפגיעה בפוריות, גידולים סרטניים ועוד

שליחת מסרונים (אילוסטרציה)

משרדי בריאות הציבור בקליפורניה ובקונטיקט קוראים לציבור להימנע עד כמה שאפשר מהשימוש בטלפונים חכמים, מחשש לנזקי קרינה כפגיעה בפוריות, גידולים סרטניים ועוד. כך עולה מידיעה שפורסמה אתמול (ראשון) ב"כלכליסט".

ההמלצה נשענת על מחקר שערך המשרד ב-2009, ונגע בקשר שבין קרינה סלולרית ובין גידולים סרטניים - ופורסמה בלחץ משפטי. ד"ר קארן סמית', שעומדת בראש המשרד, אף המליצה "לא לשים את המכשיר בכיס". בעקבות ההכרזה, פרסם משרד הבריאות בקונטיקט המלצות דומות.

ב"כלכליסט" מציינים כי זהו המקרה הראשון בו יוצא גורם רשמי בהנחיה לצמצם שימוש בטלפונים סלולריים בשל חשש לקרינה, אך נסיבות ההמלצה אינן רפואיות נטו: ג'ואל מוסקוביץ', מנהל המרכז לבריאות המשפחה והקהילה באוניברסיטת ברקלי, הגיש תביעה בה דרש לפרסם בפומבי את המחקר שערך המשרד. הוא זכה בתביעה, מה שאילץ את המשרד להתייחס לתוכן המחקר. "אנחנו שמחים שמחלקת בריאות הציבור של קליפורניה סוף כל סוף חשפה לציבור מה שהיא יודעת על האופן שבו צריך להגן על הצרכנים מהקרינה של טלפונים סלולריים", מסרה עורכת דינו.

לפי ההמלצות, חלק מהניסויים והמחקרים מצאו ששימוש ארוך טווח בטלפונים סלולרים עלול להיות קשור לסרטן במוח ולגידולים בעצבי השמע ובבלוטות הרוק, לירידה בספירת הזרע, לכאבי ראש ולבעיות בלמידה ובזיכרון. עוד נטען במסמך כי ילדים הם ככל הנראה בסיכון גבוה יותר כתוצאה מהחשיפה לקרינה.

הוויכוח בדבר סיכוני קרינת סלולר מתנהל מזה שנים רבות; מצד אחד, מדובר בקרינה בלתי מייננת, כלומר קרינה שאין בכוחה לגרום לשינוי תאי בגוף. לפיכך, אין בה סיכון לבריאות ולא יכול להיות בה סיכון לבריאות; תדרי השידור של הטלפונים אינם גבוהים דיים כדי לגרום להשפעה בעייתית. אולם, מצד שני, צוין ב"כלכליסט",  ב-2016 נחשף מחקר נרחב, שנערך בידי גוף הטוקסוקולוגיה של משרד הבריאות האמריקאי, בו התגלו גידולים במוחן של חולדות בעקבות חשיפה ממושכת לקרינה שכזו.

ארגון הבריאות העולמי סיווג את קרינת הסלולר כגורם בעל פוטנציאל מסרטן, אך לא כגורם מסרטן באופן מובהק. הדעה הרווחת היא שטלפונים סלולריים אינם מסכנים את המשתמשים, ושהתפתחות מחלות וליקויים בקרב אוכלוסיות בדיקה נבעה מגורמים בלתי תלויים - שאינם מקושרים לקרינה בלתי מייננת.

נושאים קשורים:  טלפונים סלולריים,  קרינה,  גורם לסרטן,  מחקרים
תגובות