מחקרים

יעילותו של טיפול פריאופרטיבי כימותרפי משולש משולב עם cetuximab לחולי סרטן המעי הגס עם גרורות בכבד שהינן גבוליות לניתוח

חוקרים מאיטליה מצאו כי טיפול פריאופרטיבי במשלב (COI-E (cetuximab, irinotecan, oxaliplatin, capecitabine לחולים עם סרטן מעי גס גרורתי לכבד, וגרורות המוגדרות כגבוליות לניתוח, הוביל לשיעורי תגובה כוללת גבוהים לטיפול, ושיעורים גבוהים של כריתה עם שוליים נקיים. בקרב רובם של המטופלים, ההשפעה הטוקסית של הטיפול הייתה נסבלת

במטופלים עם סרטן מעי גס גרורתי לכבד (colorectal cancer liver metastases – CLM), וגרורות גבוליות לניתוח, טיפול סיסטמי עשוי להוביל לכריתה עם שוליים נקיים (R0 resection) והפחתת הסיכון להישנות. במחקר שנערך באיטליה, ביקשו החוקרים להעריך את יעילותו של טיפול פריאופרטיבי במשלב COI-E (cetuximab, irinotecan, oxaliplatin, capecitabine) בקרב מטופלים עם RAS "זן הבר" וסיכון גבוה להישנות ו/או מטופלים עם CLM ונתיחות גבולית.

המחקר נערך במרכז רפואי במילנו, בין השנים 2009-2012. נתיחות גבולית הוגדרה כטכנית במידה ונראתה מעורבות גידולית של יותר מוריד הפטי יחיד, מעורבות של מעל ארבעה סגמנטים של הכבד, צורך בכריתה בשני שלבים, באמבוליזציה או באבלציה באמצעות גלי רדיו, והוגדרה כביולוגית במידה ונמצאו ארבע או יותר קשריות גרורתיות, או גרורות סינכרוניות. החולים טופלו במשך 8 שבועות קודם לניתוח (4 מחזורי טיפול דו-שבועיים), ובמשך 8 שבועות לאחריו (4 מחזורי טיפול דו שבועיים נוספים), במשלב COI-E אחת לשבועיים (cetuximab במינון של 500mg/m2 ו- irinotecan במינון 180mg/m2 ביום 1, oxaliplatin במינון 85mg/m2 ביום 2, ו- capecitabine במינון 1000mg/m2 פעמיים ביום בימים 2-6). התוצאה העיקרית הוגדרה כשיעור התגובה הכוללת (ORR).

במחקר נכללו כ- 31 מטופלים עם CLM ו- RAS wild type, מתוכם – כ- 39% הוגדרו עם נתיחות גבולית מבחינה טכנית, 84% היו עם גרורות סינכרוניות, ו- 29% היו עם ארבע או יותר קשריות גרורתיות. ORR, כריתה R0, ותגובה פתולוגית נראו ב- 87%, 84% ו- 33%, בהתאמה. במעקב שמשכו החציוני היה 4 שנים, משך הישרדות עד התקדמות המחלה (progression-free survival) היה 17.8 חודשים, ומשך הישרדות הכולל היה 62.5 חודשים. בקרב המטופלים לא היו מקרים של תמותה בעקבות הטיפול הכימותרפי. כ- 8 מטופלים סבלו מתופעות לוואי שהוגדרו כחמורות (26%), הפחתת מינון ודחייה בטיפול בשל תופעות לוואי דווחה בכ- 10 מטופלים (32%). כ- 4 מטופלים פרשו מהמחקר בשל תופעות לוואי של הטיפול התרופתי (13%), 2 מטופלים פרשו בשל מחלה מתקדמת (6%), מטופל אחד פרש בשל סיבוכים שלאחר הניתוח, ומטופל אחד ביטל את הסכמתו להשתתף במחקר. סך הכל, כ- 23 מטופלים נכנסו לשלב הטיפול שלאחר הניתוח (74%), וכל אלו השלימו את הטיפול.

החוקרים מסכמים כי טיפול פריאופרטיבי במשלב COI-E, הוביל לשיעורים גבוהים של תגובה כוללת (87%), , עומק התגובה (51% -) וכריתה R0י(83%), בקרב מטופלים עם CLM ו- RAS wild type, ונתיחות גבולית או מאפיינים של סיכון גבוה להישנות.

מקור:

Pietrantonio, F., Di Bartolomeo, M., Cotsoglou, C., Mennitto, A., Berenato, R., Morano, F., Coppa, J., Perrone, F., Iacovelli, R., Milione, M. and Alessi, A., 2016. Perioperative Triplet Chemotherapy and Cetuximab in Patients With RAS Wild Type High Recurrence Risk or Borderline Resectable Colorectal Cancer Liver Metastases. Clinical Colorectal Cancer.

ערכה: ד"ר טל בקרמן יוסקוביץ

נושאים קשורים:  מחקרים,  נושא mCRC בחסות חברת Merck,  סרטן המעי הגס,  CLM,  כימותרפיה פריאופרטיבית,  Cetuximab
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות