מחקרים

יעיל או מסוכן? גישה לפרוסקופית בסרטן מעי גס מתקדם

מחקר רטרוספקטיבי מלמד כי גישה לפרוסקופית בטיפול ניתוחי בסרטן מעי גס בשלב T4 איננה נחותה מהשיטה הפתוחה בכל הקשור ליעילות אונקולוגית ותוצאות קליניות

האם טיפול כירורגי בסרטן מעי גס בשלב T4 בגישה לפרוסקופית מסכן את החולים במהלך הניתוח או משיג תוצאות אונקולוגיות נחותות מהתערבות כירורגית פתוחה? חוקרים מסינגפור בדקו את הסוגיה במחקר רטרוספקטיבי שתוצאותיו פורסמו לאחרונה בכתב העת The International Journal of Colorectal Disease.

בסקירה נכללו 152 חולי סרטן מעי גס בשלב T4 מהם 59 נותחו בגישה פתוחה ו 93 לפרוסקופית, 8.7% מהניתוחים הלפרוסקופיים הומרו לגישה פתוחה בהתאם לשיקול דעתם של המנתחים. המעקב החציוני אחר החולים נמשך 73.3 חודשים. בין משתני היעילות והבטיחות השונים נבדקו: שיעור של כריתות עם שוליים נקיים, יעילות קציר קשרי הלימפה, שכיחות של השנויות מקומיות ומרוחקות של הממאירות ושיעורי שרידות כוללת.

סיכום התוצאות מלמד כי הסיכונים היחסיים (RR) לשוליים חיוביים או כריתה של קשרי לימפה שאינה מאפשרת הערכה נכונה של שלב המחלה (staging) עמדו על 0.95 (P=0.692) ו 1.01 (P=0.710), בהשוואה בין גישה לפרוסקופית לפתוחה, בהתאמה. הסיכון היחסי להשנות מקומית של השאת בקרב חולים שעברו ניתוח לפרוסקופי היה 0.99 (P=0.477) והסיכון להשנויות מרוחקות בכבד, ריאות או צפק לא היה מוגבר באופן מובהק בקבוצה זו. לבסוף, גם שיעורי השרידות הכוללת היו דומים בשתי זרועות המחקר (סיכון יחסי 0.70, P=0.168).

החוקרים מסכמים כי גישה לפרוסקופית בטיפול ניתוחי בסרטן מעי גס בשלב T4 איננה נחותה מהשיטה הפתוחה בכל הקשור ליעילות אונקולוגית ותוצאות קליניות, בפרט שרידות החולים וסיכויי השנות המחלה. עם זאת חשוב להדגיש כי כעשירית מהניתוחים הלפרוסקופיים הסתיימו באקספלורציה פתוחה כך שהתוצאות החיוביות תלויות בראש ובראשונה בנסיונם של המנתחים.

מקור:

Int J Colorectal Dis. 2016 Nov 12. [Epub ahead of print]
Laparoscopic surgery should be considered in T4 colon cancer.
Chan DK1, Tan KK2,3.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן המעי הגס,  CRC,  לפרוסקופיה,  גידול חודרני,  שלב T4,  שרידות כוללת,  נושא mCRC בחסות חברת Merck
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות