מחקרים 01.11.2016

לטיפול במלנומה גרורתית עם איפילימומאב אחרי ומוראפניב פרופיל רעילות סביר

טיפול עם חוסם BRAF (ומוראפניב) ואחריו אימונותרפיה (איפילימומאב) עבור מלנומה מתקדמת ללא טיפול קודם מביא לתופעות לוואי סבירות ואינו קטלני, למרות שפרופיל הבטיחות של שתי תרופות אלו דומה

לתרופות איפילימומאב (Ipilimumab - IPI - Yervoy), נוגדן ל- CTLA-4, וומוראפניב (Vemurafenib - VEM - Zelboraf), חוסם BRAF, יש מנגנוני פעולה ייחודיים ופרופיל רעילות דומות (כגון הפרעות בעור, מערכת העיכול ודרכי הכבד והמרה) שמונעות את מתן שתי התרופות בו-זמנית. טיפול משולב של IPI ו- VEM הראה במחקרים קודמים רעילות של הכבד במלנומה מתקדמת אשר הביאה להגבלת המינון.

מחקר עם תווית פתוחה וזרוע יחידה בשלב II העריך את האסטרטגיה העוקבת עם IPI ו- VEM בקרב מטופלים עם מלנומה מתקדמת עם מוטציה בגן BRAF שלא קיבלו טיפול קודם.

המחקר חולק לשני חלקים: בחלק הראשון (VEM1-IPI), המטופלים קיבלו 960 מ"ג VEM פעמיים ביום במשך שישה שבועות ולאחר מכן 10 מ"ג/ק"ג IPI אחת לשלושה שבועות בארבעה מינונים (אינדוקציה) ולאחר מכן כל 12 שבועות (תחזוקה) החל משבוע 24 ועד להתקדמות המחלה או הופעת רעילות בלתי נסבלת. בחלק השני של המחקר (VEM2), מטופלים שמחלתם התקדמה לאחר טיפול תחזוקתי עם IPI קיבלו VEM במינון הקודם אותו קיבלו ואותו יכלו לסבול.

המטרה העיקרית היתה להעריך את ההיארעות של תופעות לוואי עוריות בדרגות 3-4 במהלך החלק הראשון של המחקר (VEM1-IPI).

כל 46 המטופלים שטופלו קודם עם VEM קיבלו טיפול אינדוקציה עם IPI. שמונה מטופלים קיבלו טיפול תחזוקתי עם IPI ו- 19 טופלו בחלק השני של המחקר.
במהלך VEM1-IPI, ההיארעות של תופעות לוואי בדרגות 3-4 אשר עירבו את העור, מערכת העיכול או דרכי הכבד והמרה היו 32.6%, 21.7% ו- 4.3%, בהתאמה. לא אירעו מקרי מוות הקשורים לטיפול התרופתי.

בחציון מעקב של 15.3 חודשים, חציון ההישרדות הכללית היה 18.5 חודשים וחציון ההישרדות ללא התקדמות היה 4.5 חודשים.

לסיכום, אסטרטגיית טיפול עם 960 מ"ג VEM פעמיים ביום במשך שישה שבועות ואחריו 10 מ"ג/ק"ג IPI הראתה פרופיל בטיחות סביר. יש להמשיך ולהעריך את התועלת מול הסיכונים של אימונותרפיה לאחר טיפול בחוסמי BRAF לאור ההתפתחויות הרבות של אפשרויות הטיפול במלנומה גרורתית.

מקור:

Asim Amin, David H. Lawson, April K.S. Salama, Henry B. Koon, Troy Guthrie, Sajeve S. Thomas, Steven J. O’Day, Montaser F. Shaheen, Bin Zhang, Stephen Francis and F. Stephen Hodi

Phase II study of vemurafenib followed by ipilimumab in patients with previously untreated BRAF-mutated metastatic melanoma

Journal for ImmunoTherapy of Cancer 2016 4:44
Published on: 16 August 2016
http://jitc.biomedcentral.com/articles/10.1186/s40425-016-0148-7

נושאים קשורים:  מחקרים,  איפילימומאב,  יירבוי,  נוגדן ל- CTLA-4,  ומוראפניב,  זלבוראף,  חוסם BRAF,  מלנומה מתקדמת,  אימונותרפיה,  תופעות לוואי,  אימונואונקולוגיה בחסות BMS,  אימונואונקולוגיה
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות