מחקרים 20.06.2016

משמעות פרוגנוסטית של דלדול שרירים במהלך כימותרפיה פליאטיבית בסרטן מעי גס מפושט

חוקרים מהולנד מצאו כי חולי סרטן מעי גס מפושט סובלים מירידה במסת השריר במהלך כימותרפיה פליאטיבית, דלדול של 9% ויותר מקצר את השרידות פי שניים עד פי ארבעה

כמחצית מחולי סרטן מעי גס גרורתי metastatic colorectal cancerי (mCRC) סובלים מירידה משמעותית ופרוגרסיבית במסת השריר. חוקרים מאוניברסיטת VU באמסטרדם ערכו מחקר שהתמקד במשמעות הפרוגנוסטית של דלדול שרירים אצל חולי סרטן מעי גס מפושט במהלך טיפול כימותרפי פליאטיבי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

במחקר נכללו 67 חולי mCRC (גיל ממוצע 66.4, 63% גברים). נפח שרירי (בסנטימטרים מעוקבים) הוערך על סמך חתך CT בגובה החוליה הלומברית השלישית, לפני ובמהלך הטיפול הכימותרפי הפליאטיבי. מהתוצאות עולה כי מסת השריר של חולי mCRC פחתה ב 6.1% (95% רווח בר סמך 3.8 -8.4, P<0.001) במהלך שלושת החודשים הראשונים של הכימותרפיה. שינויים בטיפול הכימותרפי לא השפיעו באופן מוחשי על מגמת דלדול השריר. שיעורי השרידות של חולים עם ירידה של 9% ויותר במסת השריר (שלישון תחתון) היו נמוכים באופן מובהק משיעורי השרידות של חולים עם צמצום קטן מ 9% במסת השריר (שרידות לאחר שישה חודשים - 33% לעומת 69%, לאחר שנה 17% לעומת 49%, P=0.001). ירידה בת 9% או יותר במסת השריר שמרה על קשר מובהק ובלתי תלוי לשרידות גם לאחר  תקנון לגיל, מין, רמת LDH, תחלואה נלווית, היקף הפיזור המשני, קו הטיפול האונקולוגי ומידת ההתקדמות של הממאירות בבדיקת CT (יחס סיכון 4.47, 95% רווח בר סמך 2.21 -9.05, P<0.001).

לסיכום, החוקרים מצאו כי מרבית חולי סרטן מעי גס מפושט סובלים מירידה במסת השריר במהלך הטיפול הכימותרפי הפליאטיבי. ירידה של 9% ויותר בנפח השרירי הממוצע מקצרת את תוחלת חייהם של החולים פי שניים עד פי ארבעה. מחקרים נוספים נדרשים כדי לבדוק האם חיזוק השרירים, על ידי התערבות תזונתית או פיזיותרפיה, יכול להשפיע לטובה על הפרוגנוזה של החולים.

מקור:

Loss of Muscle Mass During Chemotherapy Is Predictive for Poor Survival of Patients With Metastatic Colorectal Cancer
Susanne Blauwhoff-Buskermolen, Kathelijn S. Versteeg, Marian A.E. de van der Schueren, Nicole R. den Braver, Johannes Berkhof, Jacqueline A.E. Langius, and Henk M.W. Verheul
JCO Apr 20, 2016:1339-1344; published online on February 22, 2016

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן המעי הגס,  סרקופניה,  כימותרפיה פליאטיבית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות