מחקרים 24.05.2016

ויטמין D כסמן מנבא אלימות של סרטן הערמונית

במחקר חתך חסר או רמות נמוכות של ויטמין D נקשרו לתמונה היסטופתולוגית אלימה יותר של סרטן הערמונית בקרב גברים שעברו כריתה רדיקלית בשל חשד לממאירות לא מפושטת

רמות נמוכות של ויטמין D נקשרו לפרופיל סיכון גבוה של סרטן הערמונית. כפיתוח מעשי אפשרי של הקשר חוקרים מקליבלנד, אוהיו, ביקשו לבדוק האם ויטמין D יכול לשמש כסמן פרוגנוסטי המנבא את דרגת האלימות של סרטן הערמונית בקרב גברים עם ממאירות לא מפושטת. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Journal of Clinical Oncology.

במחקר חתך שנערך בין השנים 2009-2014 נכללו 190 חולים (גיל חציוני 64 שנים) שעברו כריתה רדיקלית של הערמונית. תמונה היסטופתולוגית אלימה הוגדרה כהתמיינות רקמה בדרגת גליסון 4 או 5 בכלל הדגימות או עדות לחודרנות של הגידול.
תמונה היסטופתולוגית אלימה זוהתה אצל 87 גברים במדגם (45.8%). בניתוח חד משתני רמות ויטמין D בקרב גברים עם ממאירות אלימה היו נמוכות באופן מובהק בהשוואה ליתר הגברים (22.7 נ"ג/מ"ל לעומת 27 נ"ג/מ"ל, P=0.007). בניתוח רב משתני תוך תקנון לגיל, רמת PSA וממצאים בלתי תקינים בבדיקה רקטלית של הערמונית רמות ויטמין D הנמוכות מ 30 נ"ג/מ"ל נקשרו לסיכון מוגבר לתמונה היסטופתולוגית אלימה (יחס סיכויים 2.64, 95% רווח בר סמך 1.25-5.59, P=0.01).

לסיכום, חסר או רמות נמוכות של ויטמין D נקשרו לתמונה היסטולוגית אלימה יותר של סרטן הערמונית בקרב גברים שעברו כריתה רדיקלית בשל חשד לממאירות לא מפושטת. החוקרים סבורים כי ויטמין D יכול לשמש כסמן לאלימות הצפויה של סרטן הערמונית, ולהוות שיקול נוסף בבחירת הגישה הטיפולית המיטבית.

מקור:

Associations Between Serum Vitamin D and Adverse Pathology in Men Undergoing Radical Prostatectomy
Yaw A. Nyame, Adam B. Murphy, Diana K. Bowen, Gregory Jordan, Ken Batai, Michael Dixon, Courtney M.P. Hollowell, Stephanie Kielb, Joshua J. Meeks, Peter H. Gann, Virgilia Macias, Andre Kajdacsy-Balla, William J. Catalona, and Rick Kittles
JCO JCO651463; published online on February 22, 2016

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן הערמונית,  גליסון,  ויטמין D,  PSA,  כריתה רדיקלית של הערמונית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות