מחקרים 29.02.2016

ניבולומאב ורדיוכירורגיה בטיפול בגרורות מוחיות של מלנומה

במחקר קליני שילוב של טיפול בניבולומאב והקרנות סטריאוטקטיות לגרורות מלנומה מוחיות נמצא יעיל בהארכת שרידות כוללת ושליטה במחלה, ונסבל היטב על ידי החולים

ניבולומאב nivolumabי, OPDIVOי(BMS), הוכח כיעיל בטיפול במלנומה מפושטת במנגנון הסרת העיכוב מתאי T המתווך באמצעות קולטני "המוות המתוכנן" PD1. ציר נוסף במיגור גרורות המלנומה הוא טיפול רדיוכירורגי באמצעות הקרנה סטריאוטקטית ממוקדת. חוקרים מהמכון לי מופיט לחקר הסרטן בטמפה, פלורידה, ערכו מחקר יעילות ובטיחות בשילוב של שתי שיטות הטיפול. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת ANNALS OF ONCOLOGY.

החוקרים בדקו נתונים של שני מחקרים פרוספקטיביים בניבולומאב שבוצעו במרכז רפואי בודד ובהם השתתפו 160 חולים עם מלנומה מפושטת לאחר הסרה ניתוחית או מחלה בלתי נתיחה מלכתחילה. החולים שנכללו במחקר הנוכחי סבלו מגרורות מוחיות של מלנומה וטופלו בהקרנות סטראוטקטיות במהלך 6 חודשים הסמוכים לטיפול בניבולומאב. נקודת הסיום הראשית של המחקר הייתה הרעילות העצבית של הטיפול המשולב, נקודות המשנה כללו שליטה על התקדמות הגרורות ושרידות.

26 מטופלים עם 73 גרורות שטופלו ב 30 מחזורי הקרנות נכללו בניתוח הסופי. הטיפול הקרינתי בוצע לפני, במהלך או אחרי טיפול בניבולומאב ב 33 נגעים (45%), 5 נגעים (7%), ו 35 נגעים (48%), בהתאמה. כל הגרורות המוחיות טופלו באמצעות רדיוכירורגיה סטראוטקטית כטיפול יחיד פרט ל 12 נגעים שטופלו במספרי מחזורי הקרנות, 9 מהם בתר ניתוחית. מטופל אחד הלין על כאבי ראש דרגה 2 לאחר הטיפול הסטראוטקטי, כאב אשר הגיב למתן סטרואידים. לא נרשמו ארועים נוירוטוקסיים או תגובות שטחיות בקרקפת וברקמות הרכות. בשמונה נגעים (11%) נצפה כשלון טיפולי עם הגדלת נפח העולה על 20%, בנגעים אלה אובחנה שטף דם (4 מקרים) ובצקת (7 מקרים). הערכת קפלן מאייר לשליטה מקומית בגרורות מוחיות 6 ו 12 חודשים לאחר טיפול סטראוטקטי היייתה 91% ו 85%, בהתאמה. חציון השרידות הכוללת מתחילת הטיפול הסטריאוטקטי והטיפול בניבולומאב עמד על 11.8 ו 12 חודשים, בהתאמה בחולים עם מחלה בלתי נתיחה (חציון שרידות כוללת לא הושג בקרב חולים שטופלו ניתוחית).

החוקרים מסכמים כי טיפול קרינתי סטראוטקטי למיגור גרורות מוחיות של מלנומה נסבל היטב על ידי חולים המטופלים במקביל בניבולומאב. יתרה מכך, הטיפול המשולב רשם שיפור בשרידות הכוללת ובשליטה בהתקדמות המחלה לעומת שיטות הטיפול המקובלות כיום.

מקור:

Ahmed KA, Stallworth DG, Kim Y, et al. Clinical outcomes of melanoma brain metastases treated with stereotactic radiation and anti-PD-1 therapy [published online ahead of print December 27, 2015]. Ann Oncol. doi: 10.1093/annonc/mdv622.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  ניבולומאב,  אופדיבו,  מלנומה,  גרורות מוחיות,  הקרנה סטראוטקטית,  אימונואונקולוגיה בחסות BMS,  אימונואונקולוגיה
תגובות