מחקרים 13.08.2015

טיפול כימותרפי מאריך חיים של חולי סרטן ערמונית גרורתי

במחקר מבוקר נמצא כי הוספה של כימותרפיה לטיפול בדיכוי אנדרוגני תורמת לעליה בשרידות של חולי סרטן ערמונית גרורתי ומעכבת את התקדמות המחלה

כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)
כימותרפיה (צילום: אילוסטרציה)

דיכוי אנדרוגני (ANDROGEN DEPRIVATION THERAPY – ADT) מהווה את הציר המרכזי בטיפול בסרטן ערמונית גרורתי החל משנות ה 40 של המאה הקודמת. כימותרפיה בסרטן ערמונית גרורתי שמורה למקרים עמידים לטיפול הורמונלי ואינה מאריכה את חיי המטופלים ביותר מ 3 חודשים בממוצע, עם זאת ישנן עדויות לאחרונה שטיפול כימותרפי קרוב לגילוי המחלה יכול להיות מועיל ומשפר פרוגנוזה, על רקע הדברים קבוצת חוקרים מארה"ב ביקשה לבחון באופן מבוקר את היעילות של שילוב בין טיפול בדיכוי אנדרוגני וכימותרפיה כקו ראשון בסרטן ערמונית גרורתי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת NEJM.

החוקרים גייסו למחקר 790 גברים החולים בסרטן ערמונית גרורתי אשר הוקצו אקראית לשתי זרועות מחקר. קבוצה אחת טופלה במשלב של ADT ו DOCETAXEL (שישה קורסים אחת לשלושה שבועות במינון 75מ"ג/מ"ר), הקבוצה השניה טופלה ב ADT בלבד. מטרת המחקר המרכזית הייתה לאשש או להפריך את ההשערה כי טיפול משולב יוכל להאריך את השרידות החציונית של החולים  ב 33.3%.

במחקר נכללו 790 גברים (גיל חציוני 63). בתום מעקב חציוני של 28.9 חודשים השרידות הכללית החציונית של המטופלים בשילוב של טיפול הורמונלי וכימותרפיה הייתה ארוכה ב 13.6 חודשים לעומת החולים שטופלו ב ADT בלבד (57.6 חודשים לעומת 44 חודשים, יחס סיכון למוות בקבוצת המשלב 0.61, 95% רווח בר סמך 0.47-0.8, P<0.001).

פרק הזמן החציוני להתקדמות ביוכימית, תסמינית או הדמייתית של המחלה עמד על 20.2 חודשים בקבוצת המשלב לעומת 11.7 בקבוצת הטיפול ההורמונלי בלבד (יחס סיכון 0.61, 95% רווח בר סמך 0.51-0.72, P < 0.001). רמות PSA נמוכות מ 0.2 נ"ג/מ"ל לאחר 12 חודשים מתחילת הטיפול נרשמו בקרב 27.7% ממטופלים שקיבלו כימותרפיה וטיפול הורמונלי, לעומת 16.8% ממטופלים ב ADT בלבד. מבחינת סיבוכים – בקבוצת המשלב נצפה חום נויטרופני דרגה 3 או 4 ב 6.2% מהמטופלים, זיהום ונויטרופניה ב2.3% ושיעורה של נוירופתיה תחושתית דרגה 3 עמד על 0.5%.

החוקרים קובעים כי התוצאות מצביעות על יתרון מובהק לטיפול כימותרפי והורמונלי משולב על פני טיפול הורמונלי לבדו, הנתונים מצטרפים לתוצאות דומות שהוצגו בשנה שעברה ועשויות לסמן שינוי בגישה הטיפולית לסרטן ערמונית גרורתי.

מקור:

Chemohormonal Therapy in Metastatic Hormone-Sensitive Prostate Cancer Christopher J. Sweeney, M.B., B.S., Yu-Hui Chen, M.S., M.P.H., Michael Carducci, M.D., Glenn Liu, M.D., David F. Jarrard, M.D., Mario Eisenberger, M.D., Yu-Ning Wong, M.D., M.S.C.E., Noah Hahn, M.D., Manish Kohli, M.D., Matthew M. Cooney, M.D., Robert Dreicer, M.D., Nicholas J. Vogelzang, M.D., Joel Picus, M.D., Daniel Shevrin, M.D., Maha Hussain, M.B., Ch.B., Jorge A. Garcia, M.D., and Robert S. DiPaola, M.D. August 5, 2015DOI: 10.1056/NEJMoa1503747

ערך: דר' צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן ערמונית,  כימותרפיה,  דיכוי אנדרוגני
תגובות