מחקרים 31.08.2015

כימותרפיה תוך צפקית ותוך ורידית משולבת מאריכה חייהן של חולות סרטן שחלות מתקדם

מחקר עוקבה פרוספקטיבי מצביע על אימוץ חלקי בלבד של טיפול כימותרפי תוך צפקי ותוך ורידי משולב שעשוי להאריך את חייהן של חולות סרטן שחלות מתקדם ביותר משנה

מחקר אקראי מבוקר שתוצאותיו פורסמו בשנת 2006 ב NEJM הצביע על הארכה של כ 16 חודשים בתוחלת חייהן של חולות סרטן שחלות מתקדם אשר עברו טיפול משולב בכימותרפיה תוך צפקית בד בבד עם טיפול תוך ורידי מקובל, זאת בהשוואה למטופלות בכימותרפיה תוך ורידית בלבד. ואולם הטיפול המשולב היה כרוך באשפוז ארוך יותר, חשש מתופעות לוואי ועלויות גבוהות יותר. חוקרים אמריקאים ערכו מחקר עוקבה על מנת לבחון את שיעור החדירה של הכימותרפיה המשולבת לשגרת הטיפול הכימותרפי במרכזים אונקולוגיים אקדמיים מובילים בארה"ב, ובמקביל לבדוק את יעילות הגישה ומשמעותן של תופעות הלוואי ורעילות הטיפול בשימוש הקליני המעשי. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת JOURNAL OF CLINICAL ONCOLOGY.

במחקר עוקבה פרוספקטיבי נכללו 823 נשים אשר אובחנו כחולות בסרטן שחלות שלב 3 ועברו ציטורדוקציה מיטבית בשישה מרכזים אונקולוגיים אקדמיים ברחבי ארה"ב בין השנים 2003-2012. החוקרים בדקו את שיעור השימוש בכימותרפיה משולבת (IP/IV) וכן שיעורי השרידות ושכיחות תופעות הקשורות לרעילות הטיפול תוך השוואה למדגם מותאם נטיה (propensity score–matched sample) של נשים חולות סרטן שחלות מתקדם ובעלות נתוני בסיס תואמים (402) שלא נכללו במחקר.

שימוש קליני בכימותרפיה תוך צפקית במקביל לטיפול תוך ורידי (IP/IV) עלה מ 0% ל 33% בין השנים 2003-2006 ול 50% בשנת 2008, משנה זו ואילך שיעור השימוש בטיפול בקרב חולות סרטן שחלות מתקדם לא השתנה באופן מהותי. בין 2006 ל 2012 4% עד 67% ממרכזים רפואיים אימצו את שיטת הטיפול המשולבת (P<0.001) ורק 43% מהחולות קיבלו IP/IV בתחילת הטיפול. במדגם מותאם נטיה טיפול כימותרפי משולב נקשר לעליה מובהקת בשרידות החולות בהשוואה לטיפול תוך ורידי בלבד (שרידות כללית לשלוש שנים 81% לעומת 71%, יחס סיכון 0.68, 95% רווח בר סמך 0.47-0.99). בתוך כך הטיפול המשולב  נקשר לשכיחות גבוהה יותר של שינוי או הפסקה בטיפול (שיעור מתוקנן של שינוי או הפסקה בטיפול – 20.4% לעומת 10%, יחס סיכויים מתוקנן 2.83, 95% רווח בר סמך 1.47-5.47). תופעת הלוואי המובהקת היחידה שזוהתה היית אנמיה.

החוקרים מסכמים כי חרף יתרונות הטיפול פחות מ 50% ממטופלות העומדות בהתוויה לכימותרפיה משולבת זוכות לקבלה. זאת, ככל הנראה על רקע חששות מתופעות לוואי ורעילות הטיפול, חששות שלא נמצאו מוצדקים באופן מובהק במחקר הנוכחי. החוקרים ממליצים לשקול את השימוש ב IP/IV בשגרת הטיפולים האונקולוגיים בחולות סרטן שחלות מתקדם.

מקור:

Wright AA et al. Use and effectiveness of intraperitoneal chemotherapy for treatment of ovarian cancer. J Clin Oncol 2015 Aug 3; [e-pub]

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן שחלות,  כימותרפיה תוך צפקית
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות