מחקרים 31.08.2015

שתיית קפה משפרת פרוגנוזה של חולי סרטן מעי גס מתקדם

מחקר פרוספקטיבי מצביע על קשר מובהק בין צריכת קפה וקפאין לבין הפחתה בסיכון להשנות המחלה ולתמותה בקרב חולי סרטן מעי גס שלב 3

ממספר מחקרים תצפיתיים עולה כי רמות אינסולין גבוהות קשורות לעליה בסיכון להשנות סרטן מעי גס, בין המצבים המוכרים הגורמים להיפראינסולינמיה – סכרת, השמנה ואורח חיים בלתי פעיל וצריכה מוגברת של מזונות בעלי ערך גליקמי גבוה. חוקרים מארה"ב וקנדה ביקשו לבדוק האם קפאין הידוע כמשפר רגישות לאינסולין ומפחית את הסיכון לסכרת משפיע גם על השנות סרטן מעי גס ותמותה בקרב חולים עם מחלה מתקדמת. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת JOURNAL OF CLINICAL ONCOL.

במחקר פרוספקטיבי תושאלו 953 חולי סרטן מעי גס שלב 3 במהלך ושישה חודשים לאחר טיפול כימותרפי משלים על הרגלי צריכת קפה, קפה נטול קפאין, שתיית תה שאינו תה צמחים ועוד 128 מיני מזון נוספים. החוקרים אמדו, באמצעות ניתוח סטטיסטי, את ההשפעה של קפה, קפאין ותה על השנות סרטן מעי גס ותמותה.

יחס הסיכון (HR) המתוקנן להשנות סרטן מעי גס או תמותה של מטופלים שצרכו 4 כוסות ליום או יותר של קפה לסוגיו היה 0.58 (95% רווח בר סמך 0.34-0.99) בהשוואה למטופלים שלא שתו קפה מעולם (trendP=0.002). הסיכון להשנות המחלה או תמותה היה נמוך באופן מובהק בקרב מטופלים ששתו 4 כוסות ליום או יותר של קפה מכיל קפאין (יחס סיכון 0.48, 95% רווח בר סמך 0.25-0.91, trendP =0.002) ועליה בצריכת קפאין נקשרה גם היא להפחתה בסיכון להשנות סרטן המעי או תמותה (יחס סיכון 0.66 על פני כמויות קיצון, 95% רווח בר סמך 0.47-0.93, trendP =0.006). שתיית תה שאינו תה צמחים או משקאות קפה נטולי קפאין לא נקשרה באופן כלשהו לפרוגנוזה של המטופלים. הקשר בין שתיית קפה והפחתה בסיכונים הייתה עקבית גם בהנתן גורמים מנבאים נוספים של השנות הסרטן או תמותה.

החוקרים מסכמים כי התוצאות מצביעות על קשר מובהק בין שתיית קפה לבין הפחתה בסיכון להשנות המחלה או תמותה בקרב חולי סרטן מעי גס שלב 3. עבודה זו מצטרפת למחקרים נוספים מהשנים האחרונות שמצאו כי קפה וקפאין עשויים להגן מפני התפתחות סרטן שד וסרטן עור וכן להפחית את הסיכון להשנות של סרטן הערמונית.

מקור:

Coffee Intake, Recurrence, and Mortality in Stage III Colon Cancer: Results From CALGB 89803 (Alliance) Brendan J. Guercio, Kaori Sato, Donna Niedzwiecki, Xing Ye, Leonard B. Saltz, Robert J. Mayer, Rex B. Mowat, Renaud Whittom, Alexander Hantel, Al Benson, Daniel Atienza, Michael Messino, Hedy Kindler, Alan Venook, Frank B. Hu, Shuji Ogino, Kana Wu, Walter C. Willett, Edward L. Giovannucci, Jeffrey A. Meyerhardt and Charles S. Fuchs J Clin Oncol. Published online August 17, 2015.

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  קפה,  קפאין,  תה,  הישנות המחלה,  סרטן המעי הגס
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות