מחקרים 15.04.2015

חוקרים הצליחו להפוך תאי לוקמיה אנושיים לתאים בלתי מזיקים של מערכת החיסון

חוקרים גרמו לתאי B של לוקמיה לימפובלסטית חריפה, בעלי מוטצית כרומוזום פילדלפיה, להתבגר למקרופאג'ים תקינים במעבדה

לוקמיה לימפובלסטית חריפה(B cell acute lymphoblastic leukemia [B-ALL] ) היא סרטן אלים של תאי דם לבנים עם פרוגנוזה גרועה. התאים הסרטניים במחלה זו הם תאי B בלתי בוגרים אשר אינם יכולים להתמיין באופן מלא לתאי B בוגרים ומתפקדים. במחקר שהתפרסם בכתב העת proceedings of the national academy of sciences, חוקרים מאוניברסיטת סטנפורד שבארה"ב תכנתו-מחדש תאים אלה וגרמו להם להשתנות לתאים הדומים למקרופאג'ים נורמליים, ומסוגלים לבצע פעולות של מקרופאג'ים נורמליים, כגון בליעת חיידקים.

המחקר נבע מתצפית מקרית, של תאי לוקימיה לימפובלסטית חריפה שאינם מתרבים בצלחת ומשנים את צורתם לכזו הדומה מאוד לתצורת מקרופאג'ים תקינים. החוקרים גידלו במעבדה תאי BCR-ABL1+ B-ALL וחשפו אותם למגוון פקטורים כדי להבין מהם הגורמים שמובילים לשינוי הצורה שנצפה.

תהליך הבדיקה העלה כי חשיפה לציטוקינים הידועים ממערכות אחרות כמעודדים התמיינות מיאלואידית או הגברה זמנית של ביטוי פקטור השעתוק המיאלואידי C/EBPα יכולות לדחוף את התאים לכיוון של תהליך התמיינות.

התאים שנוצרו בתהליך ההתמיינות היו קשורים מבחינה שבטית לתאי הלוקימיה המקורית, אולם הם דמו למקרופאג'ים רגילים בצורה, בפנוטיפ האימונולגי, בתבנית ביטוי הגנים ובפעילות. חשוב מכל, תאים ממויינים אלה לא יכלו לגרום להופעת המחלה כשהושתלו בעכברים שהמערכת החיסונית שלהם מדוכאת.

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי מנגנון של דחיפת תאים סרטניים של לוקמיה לימפובלסטית חריפה להתמיינות הוא אפשרות תרפויטית חדשה למחלה זו. דחיפה להתמיינות היא מנגנון הפעולה של חומצה רטינואית (RA) המאושרת לטיפול בלוקמיה פרומילוציטית, ובה היא גורמת לתאים הסרטניים להתמיין לגרנולוציטים בוגרים. החוקרים מציעים לנסות ולאתר תרופות המסוגלות לדחוף תהליכי התמיינות של תאי B בתוך גופם של חולים בלוקמיה לימפובלסטית חריפה. מלבד השפעה ישירה על המחלה, החוקרים משערים כי התאים המתוכנתים-מחדש, המציגים את האנטיגנים הספציפיים לגידול, יוכלו לעודד את מערכת החיסון של החולה לתקוף את התאים הסרטניים ולהילחם בהם.

McClellan JS, Dove C, Gentles AJ, Ryan CE, Majeti R. Reprogramming of primary human Philadelphia chromosome-positive B cell acute lymphoblastic leukemia cells into nonleukemic macrophages. Proc Natl Acad Sci U S A. 2015 Mar 31;112(13):4074-9. doi: 10.1073/pnas.1413383112. Epub 2015 Mar 16.

http://m.pnas.org/content/112/13/4074.abstract

ערכה: ד"ר שירי דיסקין

נושאים קשורים:  מחקרים,  לוקמיה,  לוקמיה לימפובלסטית חריפה,  התמיינות תאים,  מקרופאגים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות